plzh-CNenetdelvltnorues

Renata Adamowicz, Joanna Grążawska, Bartłomiej Kentzer, Ludmiła Skulbaszewska i Ewa Pawlęga otrzymali nominację do 49. Splendor Gedanensis za przygotowanie pod względem merytorycznym wystawy stałej w Muzeum Bursztynu i jej otwarcie w Wielkim Młynie. 

Konsekwencja i zaangażowanie Zespołu Muzeum zaowocowało wielowątkową i wszechstronną ekspozycją, która traktuje bursztyn całościowo. Przedstawia nie tylko efekt finalny jego wykorzystania, ale ukazuje także jak powstał, jakie skrywa tajemnice i jakie ma właściwości. Ponad tysiąc eksponatów – od naturalnych bryłek po rzemiosło artystyczne i współczesną biżuterię tworzy kompleksowe kompendium wiedzy o „Złocie Bałtyku”. Muzeum spełnia kluczową rolę integracyjną, popularyzując wiedzę o bursztynie i osiągniecia bursztynników z Polski i ze świata – czytamy w uzasadnieniu.


Muzeum Bursztynu zostało przeniesione do nowej siedziby w Wielkim Młynie w lipcu ubiegłego roku po 15 latach działalności w Katowni i Wieży Więziennej, które od początku były traktowane jako siedziba tymczasowa ze względu na nieprzystosowanie tego obiektu dla zwiedzających. Muzeum niezmiennie opowiada o bursztynie w kontekście przyrodniczym i artystycznym, ale już w nowej, nowoczesnej odsłonie na trzykrotnie większej powierzchni liczącej ponad 1000 m2. Głównie dzięki hojności licznych darczyńców udało się zgromadzić imponującą kolekcję wyrobów z bursztynu.

Do najcenniejszych skarbów gdańskiego dziedzictwa tu prezentowanych należą m.in. bursztynowe szachy z 1690 r. autorstwa Michaela Redlina uważanego za jednego z najsłynniejszych bursztynników swoich czasów, kabinet bursztynowy sygnowany: "Danzig/28. Julius/Ao 1724/ Johan George-/ Zernebach“, jak również plakietka z płaskorzeźbami z kości słoniowej autorstwa Christopha Mauchera lub Johanna Michaela Mauchera.

Imponująco prezentuje się również kolekcja przyrodnicza ze spektakularną, największą na świecie 68-kilogramową bryłą bursztynu sumatrzańskiego oraz inkluzjami: drugą na świecie inkluzją gekona w bursztynie bałtyckim, największą na świecie, 4-centymetrową inkluzją pająka ptasznika oraz inkluzją chwytówki modliszkowatej będąca jedyną znaną na świecie inkluzją tego typu.

Od początku istnienia Muzeum gromadzi też przykłady świetności polskiego, zwłaszcza gdańskiego, bursztynnictwa, jak również wyróżniające się prace z bursztynem bałtyckim autorstwa zagranicznych twórców, m.in. Sławomira Fijałkowskiego, Janusza Wosika, Pawła Kaczyńskiego, Marcinem TymińskimMichaela Zobla oraz firm Art7 Wojciech Kalandyk i S&A Jewellery Design.

W tym roku o Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis powalczy czworo gdańskich artystek i artystów, stowarzyszenie współpracujące z migrantami i dwa zespoły kuratorskie najnowszych gdańskich muzeów. Pięć firm i dwie osoby ubiegają się o tytuł Mecenas Kultury Gdańska. Do kogo trafi najstarsze i najistotniejsze gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury? Gala finałowa 49. edycji nagrody odbędzie 21 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.