plzh-CNenetdelvltnorues

Tym razem jest to bursztynowa latarnia autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego. Bursztynnik ze Sztutowa pobił swój własny, ustanowiony latem 2020 r. rekord w kategorii największej rzeźby z bursztynu. I bynajmniej nie jest to jego ostatnie słowo!

Już rok temu, prezentując światu swój pierwszy bursztynowy rekord, jaki przyniosła mu wykonana z bursztynu kopia słynnego Titanica, Tomasz Ołdziejewski zapowiedział, że chce pobić swój własny rekord. Kolejnym rekordowym dziełem z bursztynu miała być latarnia morka w Helu. I jest! „Zabrała” bursztynnikowi trzy miesiące pracy oraz 40 kg wyselekcjonowanego bursztynu bałtyckiego. Jak sam przyznaje, najbardziej czasochłonne było wycięcie ponad 25 tys. bursztynowych cegiełek, z których jest zbudowana latarnia. Nie lada wyzwaniem było także dobranie barw bursztynu w taki sposób, by idealnie pasowały do pierwowzoru. Cegiełki mają barwę koniakową, zaś dach, barierki oraz schody wykonane zostały z żółtego bursztynu. Z bursztynu – przezroczystego – są szyby w oknach.

3479 3

Największa obecnie na świecie rzeźba z bursztynu mierzy 2,110 m wysokości i waży około 13,5 kilograma! Jej całkowite wymiary to 2,110 m x 0,399 m x 0,536 m.

Pomysłodawcą nowego rekordu było miasto Hel, które wyszło z inicjatywą stworzenia bursztynowej rzeźby w ramach promocji miasta. Udało się znakomicie – rzeźba Tomasza Ołdziejewskiego została odsłonięta w ramach Święta Miasta Helu w dn. 29 czerwca br. Przez wakacje rekordowe dzieło – ale też i piękno bursztynu bałtyckiego oraz kunszt bursztynnika – mogły ją podziwiać tysiące osób.

Tomasz Ołdziejewski nie byłby sobą, gdyby nie pragnął pobić swojego własnego rekordu. Co tym razem planuje? Trzecią rekordową rzeźbą bursztynową ma być… Burj Khalifa, najwyższy budynek świata. 

 

Więcej informacji: 

Księga Rekordów Giunnessa