plzh-CNenetdelvltnorues

Kalejdoskop – jedna z najbardziej fascynujących zabawek dzieciństwa. Godzinami można było obserwować fascynujące światy w różnych układach kolorowych szkiełek. Właśnie powstała pierwsza bursztynowa wersja kalejdoskopu – Amberoskop, który zachwyca ciepłym kolorem bursztynu.

Liczący sobie 200 lat kalejdoskop to urządzenie optyczne, w którym dzięki wielokrotnym odbiciom obrazów różnokolorowych szkiełek w odpowiednio rozmieszczonych zwierciadłach obserwuje się różnobarwne, symetryczne figury, zmieniające się przy obracaniu kalejdoskopu. W taki właśnie prosty sposób powstawały absolutnie bajkowe i mocno abstrakcyjne obrazy, które potrafiły na długie godziny zawładnąć dziecięcą wyobraźnią.

Wszyscy, którzy w dzieciństwie fascynowali się tymi obrazami, mają szansę powrócić do tamtych lat za sprawą Amberoskopu – kalejdoskopu, w którym zamiast kolorowych szkiełek umieszczone zostały kawałki bursztynu bałtyckiego w towarzystwie elementów naturalnego pochodzenia: czasem są to kawałki szyszek, czasem jemioły lub też innych liści, owoców czy ziaren dobranych tak, by tworzyły ciekawe, zaskakujące dla oka wzory. Podobno te najpiękniejsze powstają wtedy, gdy połączy się elementy przezroczyste z nieprzezroczystymi. Jak np. małe bursztynowe bryłki z fragmentami różnych gatunków drewna – ma to dodatkowo podkreślać filozofię marki Amberwood, którą bursztynowe kalejdoskopy są sygnowane, specjalizującą się w biżuterii z drewnem i bursztynem.

Twórcą Amberoskopu jest Zbigniew Włodarski, pomysłodawca wysokiej jakości gadżetów reklamowych projektowanych dla muzeów lub firm, prywatnie ojciec Marty Włodarskiej, właścicielki marki Amberwood. Nad projektem pracuje od kilku lat, stale go udoskonalając i wymyślając kolejne urządzenia wspierające jego działanie. Amberoskop, do którego wymyślił już m.in. specjalny stelaż, współpracuje m.in. z projektorem, tak by tworzone w nim wzory mogły być wyświetlane na większej powierzchni. Utrwalony zapis powstających kompozycji otwiera drogę do ich szerokiego wykorzystania we wzornictwie, reklamie lub innych mediach – pulsujący własnym życiem bursztynowy mikrokosmos stał się inspiracją do stworzenia nowoczesnych gadżetów, które w wyjątkowy, nieoczywisty sposób odkrywają ukryte piękno bursztynu, m.in. damskich apaszek.

Amberoskop został po raz pierwszy zaprezentowany na festiwalu bursztynu w duńskim Vejers i natychmiast zakupiony do muzeum geologicznego GeoCenter Møns Klint, które planuje otwarcie nowej ekspozycji poświęconej tematyce bursztynu w kwietniu br. Choć kalejdoskop kojarzy nam się z dzieciństwem, Amberoskop jest zdecydowanie zabawką dla dorosłych – jego cena przekracza bowiem 3000 euro. Choć, kto wie, może na bazie dopracowanego do perfekcji pierwowzoru powstaną także wersje kieszonkowe, by każdy mógł cieszyć się własnym, wyjątkowym bursztynowym gadżetem…?