plzh-CNenetdelvltnorues

Pierścień Beijing zaprojektowany przez Mirona Kutarbę i wykonany w firmie A2 Studio Biżuterii to laureat Konkursu na Najatrakcyjniejszą Biżuterię z Bursztynem prezentowaną na targach Ambermart 2017.

Od trzech edycji to nie publiczność, ale fachowe międzynarodowe jury wyłania laureatów tego konkursu, osobiście typując do oceny najlepsze ich zdaniem prace w ofercie wystawców. „Wielokrotnie słyszeliśmy w poprzedniej formule konkursu, że pomijane są naprawdę wartościowe prace, które z różnych powodów nie zostały zgłoszone na konkurs. Postanowiliśmy więc zaryzykować i odwrócić tę formułę. Po dwóch edycjach okazało się, że mamy wielu bardzo skromnych i bardzo zdolnych jubilerów i złotników, którzy być może sami nie zdecydowaliby się zgłosić swoich prac i zawalczyć o nagrodę” – twierdzi Ewa Rachoń. 

Jury w składzie: Suzanne Eid – redaktor naczelna bejruckiego pisma "Collection. Pan-Arab Luxury Magazine”; Petra Hölscher – historyk sztuki, kustosz Międzynarodowego Muzeum Designu w Monachium Die Neue Sammlung; Krzysztof Jacobson – rzeczoznawca jubilerski; Anna Klucznik – historyk sztuki; Marek Mikicki – mistrz złotnictwa poddało ocenie 24 prace wybrane na konkurs spośród biżuterii prezentowanej na Międzynarodowych Targach Bursztynu Ambermart 2017.

Jury przyznało nagrodę firmie A2 Studio Biżuterii za pierścień Beijing zaprojektowany przez Mirona Kutarbę. Został on nagrodzony za innowacyjną formę i wyeksponowanie piękna bursztynu. „Praca łączy w sobie lekkość, nowoczesną technologię, tradycyjny metal i czystość wykonania. 
Pracę charakteryzuje wielość znaczeniowa na różnych poziomach. Z estetycznego punktu widzenia jest to nowoczesny obiekt Art Deco, a jednocześnie pierścionek, który dobrze się nosi; wykazuje on walory techniczne w zakresie wytwarzania, kolorystyki i zastosowania technologii druku 3D, a jednocześnie pokazuje, jak nowe technologie mogą służyć perfekcyjnemu wykończeniu biżuterii. Jest to przykład na to, jak duży postęp nastąpił w wytwórstwie biżuterii, nawet przy wykorzystaniu dawnych materiałów, i jak technologia pomaga wynieść bursztyn poza ramy, w których typowo go widujemy. Jest to, de facto, wizja przyszłości, która prezentuje bursztyn z innej perspektywy, dając głęboki wgląd w różnorodne możliwości, jakie oferuje ten wspaniały dar natury.”