plzh-CNenetdelvltnorues
Spółka Discovery spodziewa się wydobyć w Możdżanowie bursztyn odmiany żółtej

Grupa kapitałowa Europejski Fundusz Energii (EFE) z Warszawy otrzymała koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złóż bursztynu w Możdżanowie – po pół roku starań. Próbne odwierty planowane są jeszcze pod koniec września – po uprawomocnieniu decyzji.

Starania o koncesję spółka podjęła jeszcze na początku roku, jednak z powodów formalnych oraz obiekcji organów, których zgoda jest niezbędna do wydania takiej decyzji, procedura znacznie się wydłużyła. Zastrzeżenia miał m.in. prezydent Ustki, który negatywnie zaopiniował pierwotny projekt robót geologicznych – spółka go wycofała i przedłożyła nowy, zgodny z wymogami prawnymi oraz uwzględniający zgłoszone wcześniej uwagi, m.in. decydując się na zmniejszenie liczby otworów. 12 września br. spółka otrzymała koncesję na rozpoznanie i poszukiwanie złóż bursztynu na 1,84-hektarowej działce w okolicach Możdżanowa, której jest właścicielem.

„Przejście złożonych procedur wymagało od nas sporej determinacji. Chcemy jednak jak najszybciej przejść do kolejnej fazy realizacji inwestycji. Ceny bursztynu na rynkach światowych w dalszym ciągu notują swoje piki, dlatego też zależy nam na szybkim rozpoczęciu wydobycia, tym bardziej, że mamy już zapewniony rynek zbytu” – powiedział prezes EFE Paweł Kulczyk, cytowany w oficjalnym komunikacie w tej sprawie.

Rynek zbytu zapewniony jest dzięki inwestorowi – firmie Guangxi Wuzhou QuanLi Limited, która jeszcze w lutym br. zainwestowała w akcje spółki 12,8 mln zł (z tego 10 mln zł dla spółki zależnej Discovery, która realizuje projekt kopalni bursztynu). Po uruchomieniu wydobycia to właśnie ten partner ma się zająć sprzedażą surowca w Państwie Środka. „Pozwoli nam to ominąć łańcuch pośredników i znacząco podnieść rentowność przedsięwzięcia” – dodał Kulczyk.

Spółka Discovery dość optymistycznie podchodzi do przedsięwzięcia: nie tylko spodziewa się wydobyć z tamtejszego złoża aż 20 ton surowca głównie mlecznej odmiany, to jeszcze liczy na sprzedaż w po rosnących cenach. Tymczasem ceny zarówno surowca, jak i gotowych wyrobów spadają – najbardziej właśnie w Państwie Środka... Dostępne badania geologiczne (przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Środowiska) mówią o 10 tonach surowca, częściowo wyeksploatowanym złożu i kategorii jego rozpoznania C… Znamienny jest też fakt, że nawet przez ostatnie lata szybkich wzrostów cen na rynku bursztynu tereny te pozostawały poza strefą zainteresowań rodzimych firm specjalizujących się w poszukiwaniu bursztynu…


Wcześniejsze wiadomości na ten temat:

Czy powstanie kopalnia bursztynu w Możdżanowie?