plzh-CNenetdelvltnorues
Heidrun Mohr-Mayer z Bursztynowym Jajem Faberge w 1997 r.

We wtorek 14 października w Baden-Baden po długiej chorobie zmarła w wieku lat 73 Heidrun Mohr-Mayer. To ona wraz z mężem Herbertem z okazji 1000-lecia Gdańska podarowała miastu Bursztynowe Jajo Faberge, które stało się jednym z jego symboli.

Heidrun Mohr-Mayer urodziła się w Gdańsku w 1941 r. Jej związki z tym miastem ożyły na nowo po 1997 r., kiedy z okazji 1000-lecia Gdańska podarowała Milenijne Jajo Faberge wykonane z 18-karatowego złota, z symbolami Gdańska: bursztynem pośrodku, lwami i błękitną emalią w kolorze morza (obecnie jest ono eksponowane w Muzeum Bursztynu). Potem przez wiele lat odwiedzała Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif, wielokrotnie przyjeżdżała do Gdańska również prywatnie. Była inicjatorką i współzałożycielką Stowarzyszenia Güntera Grassa.

Wspólnie z mężem, Herbertem Mayerem, prowadziła firmę jubilerską Victor Mayer, która od lat 70. wytwarzała biżuterię i przedmioty ozdobne sygnowane nazwiskiem słynnego carskiego jubilera Carla Faberge.

„Pożegnaliśmy kobietę i matkę, która miała wielkie i pełne miłości serce, i łączyła w sobie rzadko spotykane cechy, takie jak piękno, inteligencja, poczucie humoru i zapał” – tak napisała rodzina w liście pożegnalnym.

Kto ją znał osobiście, ten wie, że była Nadzwyczajnie Wyjątkowym Człowiekiem.