plzh-CNenetdelvltnorues
Elżbieta Mierzwińska była kustoszem kolekcji bursztynu w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku straciło wieloletniego starszego kustosza swoich wspaniałych zbiorów artystycznego bursztynnictwa, a całe środowisko polskich bursztynników aktywnego i niestrudzonego uczestnika promowania wiedzy o bursztynie wskutek przedwczesnej śmierci Pani Elżbiety Mierzwińskiej (1953 – 2010).

Była autorem kilkunastu książek i albumów przedstawiających nie tylko malborską kolekcję, lecz także historię obróbki bursztynu od czasów najdawniejszych do dziś. Jej „Dzieje bursztynu” wydane w roku 1989 rozeszły się w dużym nakładzie i są powszechnie znane, a ostatnia bogato ilustrowana „Wielka Księga Bursztynu” nadal jest w obiegu księgarskim.

Elżbieta Mierzwińska była autorką i organizatorką wielu wystaw malborskiej kolekcji w Polsce i kilku krajach europejskich. Uczestniczyła w seminariach targów Amberif, gdzie między innymi przedstawiła ciekawy referat z dziejów antycznego rzymskiego ośrodka bursztynowego w Akwilei. Na naszym portalu stale można zapoznać się z Jej artykułem o tworzeniu malborskich zbiorów bursztynu oraz złotym wieku gdańskiego bursztynnictwa.

Pogrzeb odbędzie się w środę 28 kwietnia 2010 r. w Gdyni.

Rodzinie Zmarłej składamy serdeczne wyrazy współczucia.