plzh-CNenetdelvltnorues
Praca Lindy Ezerman

Od najbliższej niedzieli przez tydzień niemieccy artyści będą zgłębiać w Gdańsku tajniki pracy z bursztynem bałtyckim. Efekty ich pracy – w ramach Międzynarodowych Warsztatów Bursztynniczych – będzie można oglądać na specjalnym wernisażu w Galerii Styl 18 października.

W najbliższej, 6. edycji warsztatów weźmie udział czworo twórców z Niemiec: Christiane Förster – artystka i wykładowca w Państwowej Szkole Zawodowej w Kaufbeuren; Daniel Michel – projektant biżuterii, laureat Nagrody Głównej 23. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Klasyka”; Barbara Schrobenhauser – artysta i wykładowca w Wyższej Szkole Zawodowej Projektowania w Monachium; Felix Lindner – artysta i wykładowca w Państwowej Szkole Zawodowej w Arnstadt. Rekomendował ich Gisbert Stach – niemiecki artysta, który brał udział w pierwszych warsztatach bursztynniczych w 2009 roku, i laureat Grand Prix Amberif Design Award 2011. Jego rekomendacja była jeszcze konsultowana z prof. Sławomirem Fijałkowskim z ASP w Gdańsku oraz Galerią Sztuki w Legnicy. „Staramy się, by zaproszeni goście byli jednocześnie twórcami i wykładowcami, dzięki czemu poznany na warsztatach bursztyn mogą wykorzystywać zarówno w swoich pracach, jak i propagować go wśród uczniów” – wyjaśnia Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu. Czy po pięciu edycjach można mówić o widocznych efektach? „Alain Roggerman zorganizował w Belgii własne tygodniowe warsztaty bursztynowe, inni uczestnicy chętnie biorą udział w konkursie Amberif Design Award – niektórzy nawet zwyciężają, jak Gisbert Stach! Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i zauważamy, że chętnie sięgają po bursztyn, np. Fabrizio Tridenti czy Heidemarie Herb z Włoch” – wyjaśnia Pytlos.

Celem warsztatów jest zainspirowanie bursztynem projektantów z całego świata, którzy nigdy nie wykorzystywali go w swojej twórczości. Przez tydzień uczą się go obrabiać – tradycyjnie w pracowni Zbigniewa Strzelczyka, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu – by stworzyć prace na specjalną wystawę wieńczącą warsztaty, która odbędzie się w Galerii Styl w Gdańsku w sobotę 18 października o godzinie 19.

Prace powstałe w czasie Międzynarodowych Warsztatów Bursztynniczych po wernisażu pozostają w gestii organizatorów, tj. Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku i KIGB. Te z poprzednich edycji były dotychczas prezentowane m.in. na targach Amberif i Ambermart w Gdańsku, w ramach wystawy „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie, a obecnie można je oglądać na wystawie w Parczewie (do 18.10). „Aktualnie pracujemy nad nowym projektem promowania bursztynu w kraju i zagranicą właśnie w oparciu o warsztaty bursztynnicze – za około miesiąc będę już mógł podać szczegóły. Ponadto planujemy wymienić większość eksponatów z wystawy Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu, by w nowej odsłonie przez kilka kolejnych lat mogła sławić piękno bursztynu bałtyckiego. Przewidujemy, że wiele z prac powstałych na warsztatach te z tam się znajdzie” – wyjaśnia koordynator ds. bursztynu.

6. Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze w Gdańsku
12-19 października 2014
wernisaż: 18.10, godz. 19, Galeria Styl


Więcej informacji na ten temat:

Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze w Gdańsku 2009-2013