plzh-CNenetdelvltnorues

„Pod tym pojęciem dla każdego kryje się coś innego – widać to wyraźnie w gronie jurorów pochodzących nie tylko z innych krajów, ale innych kontynentów, części świata” – powiedział Zbigniew Kraska, dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy. Co jest dla nich klasyką, dowiemy się 17 maja na wernisażu wystawy pokonkursowej Srebro.

DESIGN? Łatwość reprodukcji kolejnych wcieleń stylistycznych rośnie w tempie równoległym do rynkowych premier kolejnych wersji soft-ware’u 3D i kolejnych technologii rapid prototyping. SZTUKA? Wyścig na artystyczne radykalizmy nieuchronnie kończy się dzisiaj na You Tube’ie w zakładce „kuriozum tygodnia”. HAND MADE? Ekonomiczna presja efektywności zepchnęła tradycyjne rzemiosło w przestrzeń zjawisk antropologicznych.
… ale, to nieprawda, że „wszystko już było”. Wszystko już było wielokrotnie, a jednak wciąż historyczna retrospekcja i konieczność autorskiej reinterpretacji klasycznych kanonów sztuki złotniczej okazuje się inspirująca. Spróbujmy więc ponownie wyodrębnić to, co ponadczasowe.

Sławomir Fijałkowski         


„Przez te wszystkie lata Legnica wypracowała sobie wizerunek miejsca opiniotwórczego, takiego centrum awangardowego myślenia. W ubiegłym roku doszliśmy do wniosku, że po wielu ekscesach nie ma nic bardziej radykalnego niż powrót do korzeni i reinterpretacja klasyki. Okazało się, że dla każdego znaczy ona coś innego, a próba wynegocjowania wspólnych kryteriów oceny prac była jednym z trudniejszych zadań, z jakimi się zetknęliśmy podczas obrad” – mówi dyrektor Kraska.

W jury tegorocznego konkursu zasiadali: Peter Bauhuis (Niemcy)artysta-złotnik, wykładowca od 2008 r. związany zeSzkołą Współczesnej Biżuterii Alchimia we Florencji; Sławomir Fijałkowski (Polska) generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa w ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii; Maria Magdalena Kwiatkiewicz (Polska)współwłaścicielka firmy YES Biżuteria i właścicielka Galerii YES, kolekcjonerka współczesnej biżuterii; Kai-Yin Lo (Hongkong)projektantka biżuterii, kuratorka sztuki, kolekcjonerka sztuki chińskiej i organizatorka wielu wystaw, wizytujący wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania Central Saint Martins w Londynie oraz Centralnej Akademii Sztuki w Pekinie oraz Graziano Visintin (Włochy) – artysta-złotnik, absolwent Instytutu Sztuki Pietro Selvatico w Padwie, wykładowca. Spośród 706 prac nadesłanych przez 308 artystów z 42 krajów jury zakwalifikowano do wystawy prace 48 artystów, głównie z Europy, ale także z Korei Południowej, Kolumbii, Tajwanu i Japonii.

Kim są laureaci? „Przyznam, że byliśmy zaskoczeni, kiedy okazało się, że wśród wyselekcjonowanych prac jest kilka autorstwa uznanych autorytetów klasyki awangardy. Jest to nietypowe, ponieważ z reguły artyści, zwłaszcza ci z uznanym dorobkiem, nie są skłonni startować w takich konkursach, ‘ścigać się’ z własnymi studentami. Tym bardziej się więc cieszymy, że doceniają wysiłek organizatorów i rangę konkursu” – podsumowuje Sławomir Fijałkowski, kurator konkursu i juror.

W tym roku mija 35 lat od rozpoczęcia przygody legnickiej Galerii Sztuki ze srebrem i premiery I Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych (1979), który kontynuowany jest do dziś pod nazwą Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Wystawy są dostępne w dn. 22 kwietnia – 8 czerwca br. w rynku, w Galeriach: Sztuki, Ring, Pod Przepiórczym Koszem, Niello, Satyrykon, Muzeum Miedzi, LCK i Holu Starego Ratusza (Teatr Modrzejewskiej). Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest darmowy. Kulminację Festiwalu(weekend wernisaży z udziałem zagranicznych i polskich artystów, wydarzenia towarzyszące, spotkań i prelekcji) zaplanowano na16-17 maja. 

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tegoroczny temat konkursu to: KLASYKA. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje Grand Prix. 

Legnicki Festiwal SREBRO
to najważniejsze wydarzenie cyklicznie organizowane przez Galerię Sztuki w Legnicy. W jego ramach corocznie prezentowanych jest kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, w tym: Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, Sylwetki Twórców (cykl prezentacji wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa), Srebrne Szkoły (cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych, ich profesorów, absolwentów i studentów), Debiuty (cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wchodzących na polską i europejską scenę złotniczą i designerską), Granice Sztuki Globalnej (cykl sesji naukowych poświęconych sztuce najnowszej, złotnictwu i designowi) oraz happeningi i koncerty.