plzh-CNenetdelvltnorues

227 worków z surowym bursztynem o wadze w sumie ponad 5 ton i wartości przekraczającej 30 mln dolarów znalazła rosyjska policja w specjalnej skrytce w domu rosyjskiego biznesmena.

„Bursztynowy skarb” został ukryty w domu w Jantarnym w specjalnej skrytce w piwnicy z zamkniętym wejściem i dodatkowo zamurowany w ścianie. Jak podaje rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w 227 workach znajdowało się wiele bryłek ważących ponad 1,5 kg, w tym również takie o wadze ponad 3 kg. Specjaliści twierdzą, że niektóre z nich są bardzo rzadkie i cenne, a ich wartość oceniają nawet na 100 tys. USD za sztukę. Wstępnie szacuje się, że znalezisko może być warte ok. miliard rubli, czyli ok. 30 mln USD.

Poszukiwania były prowadzone przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa w ramach dochodzenia przeciwko biznesmenowi Bogdanowi Wiktorowi, który przez wiele lat był głównym pośrednikiem w handlu surowcem bursztynowym między kopalnią w Jantarnym a odbiorcami na całym świecie. W czerwcu ubiegłego roku został mu postawiony zarzut wyłudzenia zwrotu podatku VAT w wysokości 350 mln rubli. Minister spraw wewnętrznych Rosji Władimir Kolokoltchev powiedział w październiku ub.r., że osobiście nadzoruje tę sprawę, a poszukiwany międzynarodowym listem gończym Wiktor Bogdan został zaocznie zatrzymany.

W Obwodzie Kaliningradzkim znajdują się najbogatsze na świecie złoża bursztynu bałtyckiego – szacuje się, że stanowią one ok. 90% (ponad 250.000 ton) światowych zapasów tego surowca. Na szeroką skalę jest tam rozpowszechnione również nielegalne wydobycie kontrolowane przez mafię. Dekryminalizacja branży, jak również rozwój lokalnego przetwórstwa bursztynu to obecnie priorytety władzy obwodu.

Zobacz film