plzh-CNenetdelvltnorues
Kopalnia Primorskaja w Jantarnym w 2011 r.

Kombinat Bursztynu w Kaliningradzie planuje zwiększenie wydobycia poprzez uruchomienie nowego odcinka na plaży w okolicach miejscowości Siniavino – podał rosyjski portal nowykaliningrad.eu.

Prace wydobywcze z najbogatszego na świecie złoża palmnickeńskiego mają się rozpocząć latem 2014 roku na odcinku plażowym. Powiadomił o tym dyrektor generalny kombinatu Michaił Zatsepin. „Prace na tym złożu podejmiemy, kiedy otrzymamy licencje. Geolodzy przewidują, że dostępne tam zasoby surowca bursztynowego zostaną wyeksploatowane w ciągu roku” – powiedział. Wasilij Siemionow, kierujący tamtejszym stowarzyszeniem bursztynników, zauważył, że kombinat potrzebował roku, by doprowadzić do przekształcenia kategorii tych terenów z rolnych na przemysłowe.

Zatsepin zapewnił, że po zakończeniu prac wydobywczych teren ten będzie rekultywowany: „Nie jesteśmy nielegalnymi kopaczami, którzy niszczą plażę i znikają. Kombinat je zrekultywuje, więc katastrofa ekologiczna nie grozi”. Sprecyzowano także, że chodzi o odcinek plaży w pobliżu miejscowości Siniavino. Prawdopodobnie stało się tak wskutek oburzenia, jakie wywołała w tym roku informacja, jakoby wydobycie miało się odbywać w jego centrum.

Kaliningradzki Kombinat Bursztynu powstał w 1947 r. na bazie istniejącej tam przed wojną niemieckiej kopalni bursztynu w Palmniken (obecnie Jantarnyj). To jedyne i największe na świecie przedsiębiorstwo, które zajmuje się przemysłowym wydobyciem bursztynu bałtyckiego z najbogatszych na świecie złóż szacowanych na 300 tys. ton.