plzh-CNenetdelvltnorues
Grand Prix dla Nilsa Schmalenbacha

Podczas kulminacji Festiwalu Srebra w miniony weekend zostały ogłoszone wyniki 21. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Srebro, którego tytuł brzmiał w tym roku „Rytuał”. Kim są laureaci?

Na tegoroczny konkurs nadesłano 561 prac 342 artystów z 42 krajów – co jest absolutnym rekordem. Oceniło je międzynarodowe jury w składzie: Leo Caballero (Hiszpania), Sławomir Fijałkowski (Polska), Mariusz Gliwiński (Polska), Eija Mustonen (Finlandia), Barbara Schmidt (Niemcy), które do wystawy zakwalifikowało 56 artystów. Ze względu na rekordową frekwencję postanowiono powiększyć pulę wyróżnień. „Poziom nadesłanych realizacji oceniamy jako bardzo wysoki, więc tym trudniejszy okazał się finalny wybór. W swoich decyzjach staraliśmy się kierować zarówno kryterium jakościowym i stopniem innowacyjności, ale przede wszystkim poszukiwaliśmy autorskich interpretacji tematyki określającej współczesne zrozumienie rytuałów związanych z użyciem tak mało użytkowego przedmiotu jak biżuteria” – podsumowali członkowie jury.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA PRZYZNANE PRZEZ JURY:

Grand Prix: Nils Schmalenbach (Niemcy) – 10.000 PLN + 1 kg srebra

O przyznaniu tej pracy nagrody zdecydowały prostota i subtelność przekazu. Młody niemiecki artysta stworzył szczególny rodzaj biżuterii – broszę wyjątkową, która przechowuje osobisty wizerunek, wspomnienie i reminescencję w prostej klasycznej formie. Jury doceniło nieoczywistość i „efemeryczność“ pracy: wpisane w nią zdjęcie twarzy widoczne jest tylko dla uważnego obserwatora, ujawnia się, gdy spojrzy się na awers broszy pod odpowiednim kątem i przy odpowiednim oświetleniu.

II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego: Ludmila Šikolová (Czechy) – 5.000 PLN + 1 kg srebra

Prace Ludmiły Šikolovej nawiązują do słowiańskiej świątecznej tradycji, kiedy to życząc swoim bliskim finansowej pomyślności w nadchodzącym roku, obdarowuje się ich łuskami karpia. Autorka wpisała ten zwyczaj w czasy obecne, wykorzystując formę kart kredytowych. Proste i klarowne połączenie ludowych rytuałów ze współczesnością przekonało jury do przyznania tej pracy II nagrody.  

III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy: Ria Lins (Belgia) – 3.000 PLN + 1 kg srebra

Rytuałowi przechowywania w pamięci poświęcona jest praca belgijskiej artystki Rii Lins, która opowiedziała historię kobiet, które zawsze chcą mieć przy sobie bliskie osoby i minione chwile. Srebrne, tkane sakiewki jej naszyjników mają przechowywać i ochronić przed wścibskimi najcenniejsze wspomnienia po utraconych osobach.  

Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy: Bastard Collection (Niemcy) – wystawa indywidualna z katalogiem o wartości 4500 PLN

Autorki – Ingrid Römmich i Veronica Schmidt tworzące grupę Bastard Collection – wykorzystały rytuał obdarowywania ukochanej kobiety drogocenną biżuterią – jako wyraz uczuć i dowodu na szczególną wartość obdarowanej. Młode projektantki zakwestionowały ten stereotyp: tradycyjne szlachetne kamienie zostały przesłonięte precyzyjnym, „niepozornym” flokowaniem.

Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej: Mieczysław Gryza (Polska) – „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra

Praca Mieczysława Gryzy „Brylant oprawiony mostem“ zyskała uznanie jury ze względu na ukazanie szerokiego kontekstu biżuterii. O przyznaniu tej nagrody zadecydowała kreatywność autora i jego surrealistyczne poczucie humoru. Zaręczyny człowieka z mostem wydają się być pomysłem zupełnie absurdalnym. Ale dlaczego odwieczny rytuał miałby wiązać tylko ludzi, gdy ktoś zakochał się np. w wyrafinowanej i pięknej metalowej konstrukcji mostu.

Wyróżnienie Honorowe: Laura Alvarado & Vivian Meller (Kolumbia/Niemcy) – 0,5 kg srebra

Seria biżuterii zatytułowana „Mój portret” poświęcona jest rytuałowi portretowania, uwieczniania w materii wizerunków osób. Wewnętrzna istota procesu jest od wieków taka sama, ale zmieniają się narzędzia i techniki. Autorki wykorzystują do tego celu najnowsze technologie (skaner laserowy 3D) i w konwencji równie tradycyjnych co sam rytuał portretowania kamei tworzą hiperrealistyczne portrety o precyzji odwzorowania dotąd nieznanej. Niepozbawiony humoru projekt jest przy tym efektowny i nawiązuje do ikonografii znanej z historii sztuki.

Wyróżnienie Honorowe: Marek Mrowiński (Polska/Finlandia) – 0,5 kg srebra

Praca opowiada o rytuale powtarzania i nieskończonym poszukiwaniu odpowiedzi na podstawowe pytania. Jego kamienny łańcuch wykonany z jednego kawałka bryły pokazuje ułomności procesu twórczego, ale jednocześnie odsłania piękno niedoskonałości jego efektu.

Wyróżnienie Honorowe Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników: Claudia Betancourt & Ricardo Pulgar

Praca chilijskich artystów nawiązuje do obecnych w wielu kulturach rytuałów płodności. Mimo pradawnych korzeni inspiracji wykonane z rogów naszyjniki mają bardzo współczesny, elegancki kształt. Jury doceniło bardzo wysoką jakość projektu i uniwersalność oraz klarowność użytej formy przekazu.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA POZA KOMPETENCJĄ JURY

- Nagroda rzeczowa firmy HEFRA: Jarosław Westermark
- Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy: Karol Weisslechner (Słowacja)
- Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy: Vratislav Karel Novák (Czechy)
- Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych: Jordi Aparicio (Hiszpania) – statuetka
- Nagroda Grupy Sześć (B. Bytomski, P. Kaczyński, K. Roszkiewicz, M. Tymiński, A. Wolski): Kelly McCallum (Kanada/Wielka Brytania) – 1500 PLN
- Nagroda Polskiej Biżuterii: Andrzej Pacak – reklama w katalogu Polskiej Biżuterii
- Nagroda Polskiej Biżuterii: Jakub Śliwowski – stoisko na targach Jubinale
- Nagroda im. Joachima Sokólskiego ufundowana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej: Alina Filimoniuk-Pilecka – 1 kg srebra
- Nagroda Targów Inhorgenta Munich: Frederic Braham (Francja) – stoisko na targach Inhorgenta Munich 2013.

W swoim oświadczeniu członkowie jury napisali ponadto: „Liczymy na to, że Galeria Sztuki w Legnicy będzie nadal tak konsekwentnie umacniać swoją rolę ważnego ośrodka opiniotwórczego w inicjowaniu dyskusji o kierunkach ewolucji autorskiej sztuki złotniczej w Europie. Zapraszamy do uważnego oglądania wystawy ‘Rytuał’, gdyż wiele z prezentowanych na niej obiektów jest rezultatem inspirujących obserwacji przewartościowujących dotychczasowe konwencje, stereotypowe pojęcia i rutynowe przyzwyczajenia”.

 Wystawa pokonkursowa „Rytuał”
Galeria Sztuki w Legnicy
4 maja – 24 czerwca 2012