plzh-CNenetdelvltnorues
Bastard Collection - Grand Prix w konkursie "Srebro" - Sexy

Bastard Collection i Claudia Milić z Niemiec oraz Jarosław Westermark z Polski zostali laureatami głównych nagród w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej Srebro. W miniony weekend podczas Legnickiego Festiwalu Srebro zostały przyznane nagrody.

Na tegoroczny konkurs, którego temat brzmiał "Sexy", nadesłano 453 prace 253 artystów z 33 krajów. Międzynarodowe jury w składzie: Jivan Astfalck (Wielka Brytania), Herman Hermsen (Holandia/Niemcy), Karol Weisslechner (Słowacja), Sławomir Fijałkowski i Andrzej Boss (Polska) do wystawy zakwalifikowało 44 artystów oraz przyznało nagrody regulaminowe.

- Grand Prix – 10.000 PLN + 1 kg srebra: BASTARD Collection – Ingrid Römmich; Veronika Schmidt (Niemcy)

„Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowaliśmy się przyznać pracy pt. Wieczny uścisk zgłoszonej przez grupę artystyczną BASTARD Collection w składzie Ingrid Römmich i Veronika Schmidt. Autorki, wykorzystując klasyczną formę sygnetu i pierścionka z diamentem, wyszły poza stereotypowe podziały i ukazały biżuterię jako estetyczny przedmiot nieprzypisany do płci, mogący z powodzeniem zdobić dłoń zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Pierścionek ten, choć na pozór męski, skrywa we wnętrzu pierwiastek żeński – jest w pewnym sensie pozapłciowy (lub wielopłciowy). Tę dwuznaczność udało się uzyskać, wykorzystując tradycyjne kształty i nowoczesną technologię. Doceniliśmy też jakość wykonania i staranność wykończenia.”

- II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego – 5.000 PLN + 1 kg srebrna: Claudia Milić (Niemcy)

„Drugą nagrodę – Marszałka Województwa Dolnośląskiego – postanowiliśmy przyznać Claudii Milić. Jej naszyjnik powstał z setek małych łańcuszków. Biżuteria ta w pierwszej chwili wydaje się być niepozorna, jednak zaskakuje w bezpośrednim kontakcie – poprzez delikatne muskanie skóry drobinkami metalu staje się zmysłowa i pociągająca, przy każdym ruchu mieni się, przyciągając uwagę i wabiąc. Bardzo spodobał nam się pomysł pokazania zmysłowości poprzez jej doświadczanie, co niemieckiej artystce udało się doskonale zrealizować.”

- III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy – 2.500 PLN + 1 kg srebra: Jarosław Westermark (Polska)

„Laureatem trzeciej nagrody (nagrody Prezydenta Miasta Legnicy) został Jarosław Westermark. Postanowiliśmy wyróżnić jego pracę z kilku względów. Po pierwsze jest to bardzo atrakcyjny, prosty i czytelny w formie, starannie wykonany wisior, który pięknie błyszcząc przyciąga uwagę. Po drugie, zaintrygowała i przekonała nas niejednoznaczność tej pracy. Odbiór tego wisiora może być bardzo rożny: może być to patyk od lodów lub patyk, którym lekarz bada gardło pacjenta, lub…”

- Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo i dowcip wypowiedzi twórczej – Srebrna Ostroga + 1 kg srebra: Kacper Schiffers (Polska)

„Ostatnią nagrodę – Srebrną Ostrogę – postanowiliśmy przyznać Kacprowi Schiffersowi. Podejmując tą decyzję, nie znaliśmy płci autora pracy i to, że wykonał ją mężczyzna, było dla nas zaskoczeniem, utwierdzającym nas w słuszności dokonanego wyboru. Jest to niezwykle delikatna i subtelna praca. Gdy dyskutowaliśmy na jej temat, przyszła nam do głowy bajka o śpiącej królewnie, która zraniona kolcem róży, zapadła w głęboki sen (z którego wyrwał ją dopiero pocałunek księcia). Bardzo spodobało nam się zestawienie niewinności, czystości symbolizowanej przez białą różę, z ostrym, ciemnym kolcem. Założenie tego pierścienia na palec skutkuje zranieniem, pojawieniem się czerwonej krwi – mogącej też być symbolem utraconego dziewictwa.”

- Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – Statuetka „Marek” + 1 kg srebra: Julia Reymann (Niemcy)

„Statuetka ‘Marek’ przypadła w udziale Julii Reymann. Praca ta wydaje się być bardzo dosłowna, ale o przyznaniu nagrody zadecydował sposób jej wykonania. Poprzez użycie delikatnej plecionki na ażurowej konstrukcji aspekt dosłowności został przełamany – autorka wprowadza do niego element uczucia, może nawet miłości… Dodatkowo broszka traci na oczywistości, gdy nosi ją mężczyzna.”

W podsumowaniu obrad członkowie jury napisali:

„Wybór jury zawsze jest bardzo subiektywny, być może (mimo starań) nie udało nam się właściwie odczytać niektórych prac, które były równie interesujące jak te, które zdecydowaliśmy się zakwalifikować do wystawy. Jako jurorzy mogliśmy kierować się jedynie wskazówkami, które dostaliśmy od autorów oraz własną wrażliwością. W przypadku biżuterii (obrosłej w funkcje i znaczenia) odczytanie zawartego komunikatu często nie jest łatwe i wymaga znalezienia odpowiedniego klucza. Wśród nadesłanych prac sporo było takich, które wydawały nam się zbyt oczywiste i dosłowne, by mogły (przy tak dużym wyborze naprawdę dobrych realizacji) znaleźć się na wystawie. Z góry odrzuciliśmy proste żarty i naiwne formy. Staraliśmy się wyłonić najciekawsze, prace dające różnorodne możliwości interpretacji tematu SEXY.”

W konkursie przyznano także nagrody pozaregulaminowe:

- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska – udział w 4. Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych, Gdańsk 2012: Doris Maninger (Włochy/Austria)
- Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy: Sara Gackowska (Polska)
- Wyróżnienie Honorowe Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych: Renata Korpas (Polska)
- Wyróżnienie Honorowe Polskiej Biżuterii: Philip Sajet (Holandia)
- Nagroda Galerii Alchemia z Wrocławia – 0.5 kg srebra: Kacper Schiffers
- Nagroda „Pocieszenia” ufundowana przez Grupę Sześć (Bogumił Bytomski, Paweł Kaczyński, Krzysztof Roszkiewicz, Marcin Tymiński, Arek Wolski) – 1.500 PLN: Marlene Beyer (Niemcy)
- Nagroda im. Joachima Sokólskiego ufundowana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej – 1 kg srebra: Kacper Schiffers (Polska)
-  Nagroda Targów Inhorgenta – stoisko na Targach Inhorgenta 2012: Ignasi Cavaller (Hiszpania).