plzh-CNenetdelvltnorues

Co łączy Polskę i Ukrainę? Euro 2012 i bursztyn! Muzeum Bursztynu w Gdańsku zaprasza do udziału w Polsko-Ukraińskim Konkursie Projektowym „Bursztyn i Piłka”.

Organizacja Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej zbliżyła Polskę i Ukrainę, aktywizując społeczeństwa tych krajów także na wielu niezwiązanych ze sportem polach, m. in. kulturalnym i artystycznym. Taki też charakter będzie miał Polsko-Ukraiński Konkurs Projektowy „Bursztyn i Piłka”, wykorzystujący dodatkowo jeszcze jeden element łączący oba kraje: bursztyn. Jego przedmiotem jest gadżet reklamowy związanego z piłką nożną i bursztynem – ekskluzywnego i popularnego – upamiętniającego to wydarzenie. Przy czym cena autorska ekskluzywnego upominku reklamowego nie powinna być wyższa niż 200 zł, a popularnego – 50 zł.

Gotowe prace należy dostarczyć na adres organizatora do końca stycznia 2012 r. Warunkiem koniecznym jest zastosowanie bursztynu – pozostałe materiały pozostają kwestią wyboru autora. Podstawowym kryterium oceny projektów będzie aspekt artystyczny i komunikacyjny, czytelność i oryginalność autorskiego przekazu w kontekście EURO 2012. Dodatkowo jury weźmie pod uwagę innowacyjność stylistyki, możliwość wdrożenia do seryjnej produkcji oraz staranność wykonania i nowatorstwo technologiczne. Polski skład jury będą tworzyć: Anna Bocek – malarka, scenografka, autorka projektu wystawienniczego Muzeum Bursztynu; prof. Andrzej Boss – projektant biżuterii, kierownik Pracowni Projektowania Form Złotniczych ASP w Łodzi; Sławomir Fijałkowski – projektant biżuterii, kierownik Pracowni Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii na Wydziale Wzornictwa, ASP w Gdańsku (przewodniczący jury); Ambasadorki Bursztynu: modelka i fotografka Lidia Popiel oraz dziennikarka Monika Richardson. Przyznają oni nagrody pieniężne: Grand Prix – 10 000 zł, II Nagroda – 5 000 zł i III Nagroda – 2 500 zł.

Projekt ten jest realizowany przez Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska wraz z ukraińskim partnerem „Ukraiński Bursztynowy Świat”. Konkurs będzie się odbywał równolegle w Polsce i Ukrainie na identycznych, równoprawnych zasadach. Ogłoszenie wyników i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Filharmonii na Ołowiance w Gdańsku podczas Gali Mody i Bursztynu towarzyszącej Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2012. Wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych przez polskie i ukraińskie składy jury odbędzie się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, podczas targów Amberif 2012, a następnie w Kijowie.

Celem konkursu, oprócz podkreślenia łączących oba kraje więzi kulturowych, jest popularyzacja dobrego wzornictwa, aktywizacja środowisk twórczych inspirowana imprezą sportową, poszukiwanie niebanalnych rozwiązań formalnych, oraz podniesienie poziomu artystycznego upominków reklamowych z bursztynem.