plzh-CNenetdelvltnorues
Monika Reptowska: pierścionek z bursztynem

Wydział Architektury i Wzornictwa – Pracownia Projektowania Biżuterii i Form Użytkowych oraz Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta zapraszają do współpracy osoby i firmy zainteresowane współpracą przy realizacji projektu „Trendbook 2012+”.

Celem projektu jest usystematyzowanie aktualnej wiedzy dotyczącej trendów stylistycznych we współczesnym wzornictwie i przygotowanie na tej podstawie briefu projektowego dla studentów gdańskiej ASP, którzy zaprojektują autorską biżuterię z bałtyckim bursztynem, interpretując wyodrębnione makrotrendy. Wernisaż wystawy prezentujący kolekcję oraz premiera promocyjnego albumu przewidziane są podczas targów Amberif 2012. Publikacja podsumowująca projekt jest rozsyłana do większości opiniotwórczych środowisk, galerii oraz ośrodków akademickich na świecie zajmujących się designem, przyczyniając się do promocji bursztynu oraz autorskiego wzornictwa trójmiejskich projektantów.

Dodatkowym, choć równie ważnym celem projektu jest stworzenie systematycznej platformy współpracy między studentami i absolwentami gdańskiej ASP, a środowiskiem firm bursztynniczych i jubilerskich. Powołana zaledwie dwa lata temu Pracownia Projektowania Biżuterii i Form Użytkowych chciałaby uczestniczyć w kreowaniu nowoczesnego wizerunku bursztynu jako ważnego aspektu lokalnej tradycji i kultury, przyczyniając się do generowania profesjonalnej wiedzy dotyczącej możliwości prognozowania przyszłych trendów stylistycznych, wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych i opracowywania strategii rozwoju w oparciu o współczesny design.

Podobnie jak w ubiegłym roku, chcielibyśmy zaprosić do współpracy przy realizacji projektu „Trendbook 2012+” firmy produkcyjne dysponujące odpowiednią infrastrukturą technologiczną i poważnie zainteresowane zaangażowaniem się w tworzenie innowacyjnego ośrodka bursztynnictwa skupionego wokół gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Liczymy, że zapoczątkowana w ten sposób kooperacja pomoże wdrożyć wartościowe projekty przygotowane w oparciu o profesjonalną wiedzę dotyczącą wzornictwa, a naszym studentom pozwoli nawiązać pierwsze zawodowe kontakty.

Faza realizacji prototypów przewidziana jest na okres grudzień 2011 / styczeń 2012. Wszystkie osoby, firmy i pracownie, które chciałyby zadeklarować poważną ofertę współpracy, proszone są o kontakt mailowy do 20.11.2011 w celu ustalenia dalszych szczegółów, terminów i wzajemnych oczekiwań: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cyfrową wersję albumu „Trendbook 2011+” można pobrać tutaj:
Księga Trendów – źródło wzorniczych inspiracji