plzh-CNenetdelvltnorues
Praca Doroty Kos - bursztyn i drewno

Od 8 maja w fińskim Muzeum South-Karelia będzie można oglądać wyjątkową wystawę „The Spirit of Stone”. Do udziału w niej zostali zaproszeni także polscy projektanci: Dorota Kos i Sławomir Fijałkowski.

Pod tym tytułem kryją się dwie wystawy: pokonkursowa oraz współczesnej biżuterii artystycznej studentów z siedmiu międzynarodowych szkół złotniczych. Towarzyszyć im będzie prezentacja wyselekcjonowanej biżuterii z kamieniami znanej fińskiej firmy jubilerskiej Kalevala Koru oraz fińskich kamieni prehistorycznych pod tym samym tytułem.

„Udział w wystawie jest dla mnie szczególnie ważny, szczególnie że jej temat ma ścisły związek z kamieniami. 'Spirit of Stone' to coś, co cały czas próbuję odnaleźć w swojej pracy. Projektując, nie myślę o trendach i sezonowych modach, lecz właśnie próbuję odszukać i pokazać to, co jest w kamieniu ponadczasowego i nawiązać z tym dialog. Jestem bowiem przekonana, że kamieniowi nie jest przypisana tylko jedna forma, ale tych form jest nieskończenie wiele - tak jak i sposów interpretacji” – powiedziała Dorota Kos.

Kalevala Koru we współpracy z City of Lappeenranta i Finnish Association of Designers „ORNAMO” zorganizowała międzynarodowy konkurs biżuterii artystycznej i wzornictwa dla studentów siedmiu szkół z sześciu różnych krajów, m.in. szkockiego Edinburgh College of Art, Department of Jewellery and Silversmithing, Fachhochschule Trier z Niemiec, Estonia Academy of Arts, "Konstfack" ze Szwecji, St. Petersburg "Form" z Rosji oraz Design Institute of the Lahti University of Applied Sciences i Arts Unit of the Saimaa University of Applied Sciences z Finlandii. Celem konkursu jest wytyczenie kierunków rozwoju współczesnej sztuki złotniczej i wzornictwa w Europie oraz zaproszenie studentów do kreatywnego zmierzenia się z tematem „kamieni Północy” – kamieni szlachetnych, jubilerskich lub/i minerałów.

Do udziału w wystawie współczesnej biżuterii zostali zaproszeni artyści z ośmiu krajów: Piret Hirv, Eve Margus, Kadri Mälk z Estonii, Ulla Ahola, Tarja Lehtinen, Terhi Tolvanen, Tarja Tuupanen z Finlandii, David Bielander, Iris Bodemer, Helen Britton, Ute Eitzenhöfer, Karl Fritsch, Deborah Rudolf, Bettina Speckner z Niemiec, Charlotta de Syllas z Wielkiej Brytanii, Gijs Bakker, Herman Hermsen, Ruudt Peters z Holandii, Sławomir Fijałkowski i Dorota Kos z Polski, Lucia Babjakova ze Słowacji oraz Fabrice Schaefer ze Szwajcarii.

Bogata fińska tradycja w użyciu kamieni w biżuterii zostanie zaprezentowana na przykładzie znanej firmy Kalevala Koru. Na ekspozycji zostanie pokazanych 100 prac, które powstały na przestrzeni ostatnich 60 lat. Użyto w nich 30 rodzajów kamieni i zostały zaprojektowane przez 10 projektantów: Kirsti Doukas, Paula Häiväoja, Kaisaleena Mäkelä, Pekka Piekäinen, Börje Rajalin, Eero Rislakki, Mari Saari, Jan Salakari, Mirjam Salminen i Marja Suna.

South-Karelia Museum
8.05.2011 – 8.01.2012
Więcej informacji: "The Spirit of Stone"