plzh-CNenetdelvltnorues
Dvorus (stroje) & Radek Szwed (biżuteria)

„Pokaz ‘Tribal Spirit’ to zderzenie nowoczesnej biżuterii inspirowanej wątkami plemiennymi w wykonaniu Radka Szweda z prostotą i dekonstrukcją ubrań z pracowni Dvorus. To nasza wizja współczesnej Masajki” – podsumowała Magdalena Trzaskowska.

„Biżuteria Radka Szweda i plemienne inspiracje były tak fascynujące, że postanowiłyśmy dostosować do niej nasze projekty, zachowując jednocześnie cechy charakterystyczne dla ubrań pochodzących z naszej pracowni” – mówi Magdalena Trzaskowska, która wraz z Mirką Dworak współtworzy markę Dvorus. Te cechy to przede wszystkim zabawa krawiectwem i zmiana funkcjonalności bazująca na dekonstrukcji ubrań przy zachowaniu ich użytkowości – zabieg ten nie tylko czyni je atrakcyjnymi wizualnie, ale także nadaje im ponadczasowości i uniwersalności. Charakterystyczne jest także użycie dżinsu – nietypowego dzięki zabiegom sprayowania, wybarwiania i laserowania – oraz tyveku, który umożliwia tworzenie przestrzennych, „nadmuchanych” form.


„Do tych plemiennych inspiracji, głównie biżuterią afrykańską i indonezyjską, dodałem mój ulubiony techniczny charakter” – mówi Radek Szwed. Powstały okazałe w formie, nowoczesne bransolety i naszyjniki z pasków srebrnych i stalowych z dodatkami drewna egzotycznego. Ciekawie „zagrały” tutaj również bransolety z piór, które zestawione z barwnymi strojami podkreśliły etniczny charakter kolekcji. Całości dopełniła eklektyczna muzyka „The Shpongle”, będąca mieszanką brzmień etnicznych podanych w rytmie techno.