plzh-CNenetdelvltnorues

„GADŻETY – out of fashion” to tytuł indywidualnej wystawy Sławomira Fijałkowskiego w poznańskiej Galerii YES. Zgodnie z intencją autora, tym razem punkt ciężkości koncentrować się będzie na designie – nie tylko w biżuterii.

Dużą część wystawy stanowić będą produkty użytkowe i akcesoria wyposażenia wnętrz, zaprojektowane i wykonane w limitowanych seriach w autorskim Studiu Projektowym TETRAHEDRON. Na ekspozycję składać się będą także równolegle cykle autorskiej biżuterii – w większości zupełnie nowej i przygotowanej specjalnie na poznańską wystawę. Część z nich wykonana została w cyfrowych technologiach rapid prototyping lub z nowych i niestandardowych dla tej dyscypliny sztuki użytkowej tworzyw i materiałów, np. Corianu. Pojawią się również wybrane, autorskie obiekty wizerunkowe z bursztynu, projekty nowych szlifów i eksperymentalne prototypy wykonane w gdyńskiej firmie „S&A Spółka Akcyjna”, z którą Sławomir Fijałkowski współpracuje jako projektant już od siedmiu lat, koordynując pracę Studia Projektowego S&A. „Żeby nie całkiem pozbywać się z takim trudem wypracowanej renomy skandalisty uzupełnieniem ekspozycji będzie również kilka obiektów w starym, dobrym, anarchistycznym stylu, które krytycznie odnoszą się do zjawiska stopniowego przekształcania się złotnictwa w dziedzinę taniej, odzieżowej pasmanterii o wyłącznie sezonowym charakterze” – zapowiedział projektant. Prowokacyjny tytuł wystawy odnosi się właśnie do tego aspektu rynkowej rzeczywistości.

1269_2

Wernisaż odbędzie się w czwartek 02.12.2010, a sama wystawa potrwa do 20.01.2011. Podczas finisażu planowana jest prezentacja dotycząca współczesnych trendów we wzornictwie oraz różnych strategii projektowych i artystycznych na przykładzie prac i realizacji studentów Pracowni Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii, którą Sławomir Fijałkowski od dwóch lat prowadzi na Wydziale Architektury i Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Fot. Naszyjnik - corian, srebro oksydowane