plzh-CNenetdelvltnorues

„Chcemy połączyć design ze sztuką złotniczą” – tak przewodniczący jury Tomasz Ogrodowski przedstawia główną ideę, która przyświecała Galerii Yes, organizatorowi konkursu PearlArt.

„Chciałbym przeciwstawić się trendom na sztuczne materiały, promując wartości tradycyjne, których bardzo mi brakuje na współczesnej scenie złotniczej” – powiedział Tomasz Ogrodowski. Dlatego kryteriami w ocenie prac konkursowych będzie nie tylko treść, oryginalność i forma, ale przede wszystkim użycie materiałów i technik jubilerskich oraz możliwość wdrożenia prototypu do produkcji. „W ten sposób podwyższamy poprzeczkę uczestnikom konkursu, ponieważ znacznie trudniej jest stworzyć dobry projekt, który dodatkowo spełniałby warunki techniczne dla produkcji” – wyjaśnił.

Konkurs będzie się odbywał w dwóch etapach. W pierwszym jury wybierze 20 najlepszych jej zdaniem projektów (szkic, fotografia, projekt graficzny), których autorzy otrzymają od organizatora perły do wykonania prototypu. W drugim etapie będą one oceniane pod kątem możliwości wprowadzenia wzoru do produkcji. Pierwszą nagrodą w konkursie – oprócz 3 kg srebra – będzie szansa wprowadzenia do sklepów YES zwycięskiego wzoru w limitowanej kolekcji. W jury konkursu PearlArt, którego wyniki zostaną ogłoszone w lutym 2011 r., zasiadają artyści plastycy Jacek Byczewski i Jarosław Westermark, dyrektor ds. rozwoju w firmie Yes Biżuteria Mateusz Madelski oraz projektant tej firmy Tomasz Ogrodowski (przewodniczący).

Prace do pierwszego etapu konkursu należy zgłaszać do 15 listopada. Bliższe informacje można uzyskać na stronie organizatora oraz na specjalnym stoisku informacyjnym Galerii Yes na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie (1-3.10.2010). Będzie tam można zobaczyć także wybrane prace z poprzednich konkursów: Ćwierć oraz BrylArt.