plzh-CNenetdelvltnorues
Ikony z bursztynem

Trzeba przyznać, że władze miasta Równe, z merem Wołodymyrem Homko na czele, poważnie wzięły sobie do serca list intencyjny o współpracy z Gdańskiem w zakresie bursztynu, podpisany podczas tegorocznego II Forum Miast Szlaku Bursztynowego.

Galyna Lemets z kijowskiej Fundacji Ukrainian Amber World przy współpracy z władzami miasta Równe otworzyła dość kameralne ale przepiękne Muzeum Bursztynu. Zlokalizowane we wspaniałym pod względem architektonicznym budynku zachwyca pięknem i ciepłem bijącym od bursztynowych brył, inkluzji, pięknych żyrandoli, ale przede wszystkim aniołów z bursztynem i obiektów inspirowanych sztuką sakralną. Cała polska delegacja, która uczestniczyła w obchodach święta miasta, składająca się z przedstawicieli Gdańska, Lublina, Piotrkowa Trybunalskiego i Zabrza oraz delegacje z miast ukraińskich były pod wrażeniem wizyty w tej placówce. To kolejne miejsce na współczesnym szlaku bursztynowym, które – jak zapewniali mnie nasi ukraińscy koledzy – będzie stale rozwijać się i przyciągać zainteresowanie mieszkańców miasta Równego oraz gości i przybywających tu turystów.  

Na ekspozycji w Muzeum Bursztynu w Równem znajdowało się także kilka prac jubilerskich z bursztynem sygnowanych nazwą Ukrainian Design Studio. Działalność tego studia projektowego to kolejna inicjatywa Galyny Lemets, która konsekwentnie i z niemałymi sukcesami realizuje projekt umacniania pozycji bursztynu na Ukrainie.  Jednym z efektów mojej wizyty w tym mieście jest zaproszenie jednego młodego projektanta biżuterii z tego kraju do udziału w III Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych w Gdańsku w 2011 r.

Z okazji święta miasta przypadającego na koniec sierpnia w jego centralnej części, na jednym z głównych spacerniaków, mer Wołodymyr Homko wspólnie z przewodniczącą Rady Miasta Galyną Kulczyńską dokonali uroczystego otwarcia „Bursztynowej Alei”. Miejsce to w sezonie wiosennym i letnim będzie pełnić rolę artystycznego pasażu, gdzie będzie można kupić biżuterię i przedmioty dekoracyjne z bursztynem oraz wyroby rzemiosła artystycznego.

Z inicjatywy Galyny Lemets podejmowane są także działania mające na celu integrację środowiska bursztynników na Ukrainie – w Równem już niebawem ma powstać ukraińska organizacja bursztynnicza, która może stać się partnerem do współpracy dla gdańskich organizacji.

Jak poinformował mnie Wiktor Matchuk, deputowany Wyższej Rady Ukrainy, legalne wydobycie bursztynu przez firmy prywatne w okolicach Równego jest już tylko kwestią czasu. Niebawem odbędzie się drugie czytanie ustawy, która nie tylko pozwoli prywatnym przedsiębiorcom wydobywać bursztyn, ale – co także nie jest bez znaczenia – właścicielom prywatnych terenów udostępniać je na potrzeby wydobycia.

Robert Pytlos jest koordynatprem ds. bursztynu prezydenta miasta Gdańska