Fundacja Zamku Friedenstein w Gocie (Niemcy) przygotowała drugą już publikację adresowaną do dzieci, której celem jest edukacja historyczna i promocja własnych zbiorów.

Seria katalogów adresowanych do najmłodszych została zapoczątkowana w ubiegłym roku wydawnictwem poświęconym zewnętrznemu odzieniu człowieka i zwierząt  „Zamsz i jedwab, futro i pióra”. Na rynku pojawiło się niedawno drugie wydanie, którego tematem przewodnim jest zagadnienie kunstkamer prezentowane na przykładzie zbiorów zamku Friedenstein. Opisy są zredagowane w sposób zrozumiały dla dzieci, rysunki przenoszą je w bajkowy, barokowy świat, kiedy to mieszkający w zamku „książęta gromadzili wyroby artystyczne ze srebra, kości słoniowej, złota i bursztynu. Były tam nie tylko drogocenne przedmioty stworzone ludzką ręką, ale i rośliny przywiezione z dalekich krajów, pieczołowicie uformowane korale, starannie obrobione naczynia z muszli oraz owiany legendą róg jednorożca.”

Katalog ten pokazuje mało znane skarby, opowiada o powstaniu naturalnych materiałów i ich symbolice. Opisuje, w jaki sposób konkretne przedmioty znalazły się w kunstkamerze oraz jakie znaczenie kunstkamery i gabinety osobliwości miały dla władcy. Książka jest bogato ilustrowana fotografiami i przemawiającymi do dziecięcej wyobraźni rysunkami. Fenomen barokowego kolekcjonowania stanie się dzięki temu zrozumiały nawet dla najmłodszych czytelników.

Wydawca: Deutschen Kunstverlag Berlin und München
Cena: ok. 15 €