plzh-CNenetdelvltnorues
Nagroda Główna Amberif Design Award 2017 - Marcin Tymiński

W 22. edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award uczestnicy zmierzą się z tematem „Uśmiech losu”.

Przypadkowe spostrzeżenie może czasem prowadzić do zaskakujących odkryć. Dla projektantów otwiera się wówczas przestrzeń dla intuicji i subiektywnego wyrazu. Być może ta subiektywna ekspresja oparta jest na archetypach, podstawowych motywach ludzkiej wyobraźni? Być może wyniki te bazują na skojarzeniach z naszej własnej nieświadomości? Bursztyn występuje w różnych barwach, a obserwacja jego kształtów pobudza naszą kreatywność. Oczywiste struktury tego naturalnie powstałego materiału stoją często w silnym kontraście względem stosowanych przez nas technik. Tym niemniej, niekiedy udaje nam się skutecznie uwidocznić i skonkretyzować naszą intuicję. W naszej interpretacji bursztynu, a także poprzez wzajemne zależności między naturą, techniką i intuicją, możemy wyjść daleko poza granice naszego rozumu i „przypomnieć” sobie coś, co nikomu jeszcze nie było znane.
Barbara Schmidt, kuratorka konkursu

Celem konkursu jest promocja bursztynu jako środka wyrazu artystycznego. Organizator – Międzynarodowe Targi Gdańskie SA – oczekuje projektów biżuterii, w których bursztyn będzie odgrywał istotną rolę i w których zastosowanie znajdzie wyłącznie naturalny bursztyn bałtycki. Akceptowane będą wyłącznie prezentacje (2-D) w postaci projektu wykonanego w dowolnej technice graficznej: rysunek, rendering, wizualizacja albo fotografie gotowego prototypu lub modelu – przedstawionego na planszy o wymiarach 30 x 30 cm. Pracę wraz z oryginałem zgłoszenia uczestnictwa należy dostarczyć do siedziby organizatora do dn. 26 stycznia 2018 r. (możliwe jest zgłoszenie uczestnictwa i przesłanie prac drogą elektroniczną). Zostaną one ocenione przez międzynarodowe jury w składzie: prof. Stephen Bottomley MPhil RCA – dyrektor Wydziału Biżuterii Uniwersytetu w Birmingham (Wielka Brytania); prof. Sophie Hanagarth – Wyższa Szkoła Sztuk Dekoracyjnych w Strasburgu (Francja); dr. Petra Hölscher – historyk sztuki, kustosz Międzynarodowego Muzeum Designu w Monachium Die Neue Sammlung; Eija Mustonen – wykładowca na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Saimaa, Imatra (Finlandia); Marcin Tymiński – projektant, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Warszawa (Polska). 

Przy ocenie prac jury weźmie pod uwagę autorską interpretację tematu, wartości funkcjonalne i stylistyczne projektów oraz innowacyjne wykorzystanie bursztynu. Jury przyzna Nagrodę Główną – Prezydenta Miasta Gdańska (10 000 PLN brutto) oraz równorzędne: Nagrodę Bursztynową Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (1 kg bursztynu) i Nagrodę Srebrną (1 kg srebra). Nagrodzone projekty oraz prace zakwalifikowane przez jury zostaną zaprezentowane na wystawie podczas Targów AMBERIF 2018.

„Temat Uśmiech losu bardzo dobrze pasuje do bursztynu. Przy odrobinie wyobraźni można w takiej naturalnej bryłce dostrzec dowolny kształt. Jest oczywiście subiektywne – każdy zobaczy w niej najprawdopodobniej coś zupełnie innego, co nieświadomie lub świadomie miał już wcześniej w głowie. W ten sposób – dzięki bursztynowi – manifestują się nasze myśli, dochodzi do głosu nasza intuicja. Bursztyn pomaga odkryć naszą nieświadomość i inspiruje – staje się formą ekspresji i narzędziem komunikacji” – mówi Barbara Schmidt. 

Konkurs jest otwarty dla wszystkich twórców: projektantów, artystów i studentów, a udział w nim jest bezpłatny. „Zapraszamy do pochylenia się na bryłką bursztynu i do zaprezentowania swojej interpretacji hasła konkursowego, do chwili zadumy, a może i twórczego momentu kreacji” – pisze organizator.


Polecamy: 

Amberif Design Award