Zwycieska praca Gisberta Stacha

Na tegoroczny konkurs Amberif Design Award pod hasłem Story Telling 79 autorów z 12 krajów nadesłało 101 prac. Za najlepszą międzynarodowe jury uznało pracę niemieckiego projektanta Gisberta Stacha.

Jury 15. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2011 obradowało w składzie:

- Prof. Daniel KrugerPrzewodniczący Jury, Uniwersytet Sztuki i Wzornictwa, Halle, Niemcy
-
Beate Klockmannprojektantka biżuterii, Amsterdam, Holandia
-
Zbigniew Kraskakrytyk sztuki, kurator wystaw, Legnica, Polska
-
Fabrizio Tridenti projektant biżuterii, Florencja, Włochy

Na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2011 r. w Gdańsku jury poddało ocenie 101 prac nadesłanych na konkurs pod hasłem STORY TELLING przez uczestników z Wielkiej Brytanii, Belgii, Czeskiej Republiki, Finlandii, Niemiec, Południowej Korei, Słowenii, Szwecji, Tajwanu, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski.

Jury przyznało następujące nagrody:

NAGRODA GŁÓWNA ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza (10.000 zł): Gisbert Stach, Graefelfing, Niemcy

Praca nagrodzona za związek z bursztynem i z Polską: jej forma to kontur mapy Polski z odniesieniami do Gdańska i Warszawy widocznymi w obecnych w niej znaleziskach. Fragmenty osadzone w bitumie nawiązują do bursztynu znalezionego w ziemi, a znaleziska biżuterii do roli nadanej bursztynowi. Szlak bursztynowy to wielkie skrzyżowanie kultur i czynnik wielkich przemian. Droga w nagrodzonej pracy jest wyłożona bursztynem, podobnie jak historia Polaków. Ślady współczesnych elementów łączą się w bitumie niczym znak ludzkiego przemijania, będąc świadkami nakładających się warstw historii.

NAGRODA BURSZTYNOWA – ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (2 kg bursztynu): Piotr Tołkin, Gdańsk, Polska

1344_2
Konkretny dobrze zaprojektowany obiekt użytkowy, który jednocześnie znakomicie odpowiada konkursowemu zadaniu. Bo opowiadanie historii oznacza równocześnie ich słuchanie. Słowem – bez słuchacza nie byłoby historii.

NAGRODA SREBRNA – ufundowana przez firmę S&A (2 kg srebra): Anna Szewczyk-Ciesielska, Elbląg, Polska

1344_3

Jury przekonało bogactwo tej pracy, doskonałość wykonania oraz jej jakość biżuteryjną. Opowiada ona historię poszukiwania i zbierania bursztynu. Na swej drodze jesteśmy nieustannie rozpraszani przez inne przedmioty, które zostały utracone. Bursztyn to pradawny wytwór natury i czasu, a przedmioty to użyteczne lub zbędne relikty podróży człowieka przez czas.

Jury postanowiło przyznać 5 wyróżnień odnoszących się do skojarzeń, jakie przywołuje hasło STORY TELLING:
- Anna Turaj, Tarnobrzeg, Polska
- Celina Gram, Antwerpia, Belgia
- Anna Ogińska, Ksawerów, Polska
- Antonina Błachiewicz, Łódź, Polska
- Maria Ostrowska, Sopot, Polska

Do publikacji w katalogu Targów AMBERIF 2011 oraz na wystawę jury zakwalifikowało kolejnych 8 prac następujących autorów:
- Alina Filimoniuk-Pilecka, Ełk, Polska
- Nicolas Cheng, Sztokholm, Szwecja
- Dorota Kempko, Łódź, Polska
- Claire Lavendhomme, Bruksela, Belgia
- Dorota Tomaszewska, Łódź, Polska
- Heidemarie Herb, Perugia, Włochy
- Iris Bodemer, Pforzheim, Niemcy
- Krzysztofa Staniszewska, Tczew, Polska

Nagrodę pozaregulaminową Prezydenta Miasta Gdańska – udział w III Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych Gdańsk 2011 (21- 29 maja 2011 roku) przyznano:
- Heidemarie Herb, Perugia, Włochy

Nagrodzone i wyróżnione projekty będzie można oglądać na specjalnej wystawie podczas targów Amberif (9-12.03.2011) w Gdańsku. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas Gali Mody i Bursztynu Amberif (10.03.2011, obowiązują bilety i zaproszenia).

Więcej o konkursie:
Amberif Design Award