plzh-CNenetdelvltnorues
Nagroda Główna Amberif Design Award 2016 dla Jolanty Kupniewskiej

Od ponad 20 lat targi Amberif zapraszają artystów i projektantów z całego świata do zaprezentowania swojej interpretacji zaproponowanego tematu. W 21. edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award brzmi on „Peryferia”.

W centrum danych zasad, pętli i rytmów mieści się gwarancja porządku. Wewnętrzny ośrodek znajduje się pod kontrolą, a sprawy wydają się znajome i bezpieczne. Tym niemniej mamy świadomość, że tego typu regularne struktury otacza narastająca entropia. Moment, w którym skrystalizowany porządek przechodzi w stan płynny, można również określić mianem peryferii. Zbiorczy stan przemieszczającej się nieformalności zaczyna się, zanim wszystko następnie się ulotni. Na takich peryferiach zdaje się zanikać kontrola, ma początek irytacja, może wystąpić nieregularność i otwartość. Mogą wzrastać niedostrzeżone idee. W miejscu spotkania tych dwóch sfer, nasza kreatywność jest równie płynna.

Żywica jako materiał także ma wyjątkową zdolność do porzucenia ustalonej dla siebie struktury, do wylania się poza swój porządek, do sięgnięcia na peryferia i do przemiany w bursztyn. W tym przepływie dochodzi do wzbogacenia. Jak możemy zinterpretować bursztyn w biżuterii, żeby mógł reprezentować nasze rozumienie peryferii i otwartości?

                                                                                                                                                                         Barbara Schmidt, kurator konkursu


Prace zostaną ocenione przez międzynarodowe, profesjonalne jury, w skład którego wejdą: Inger Wastberg – kolekcjonerka biżuterii, autorka książki Contemporary Swedish Art Jewellery , Sztokholm; Stephen Bottomley – projektant, wykładowca School of Design w Edynburgu; Ramon Puig Cuyas – projektant, wykładowca Ecola Massana School w Barcelonie; Arek Wolski – projektant, Warszawa. To oni zdecydują, kto otrzyma Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Gdańska (10 000 PLN) oraz równorzędne nagrody: Bursztynową Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (1 kg bursztynu) oraz Srebrną (1 kg srebra).

Prace konkursowe – prezentacje na planszach (2-D) w postaci projektu wykonanego w dowolnej technice graficznej: rysunek, rendering, wizualizacja, albo fotografie gotowego prototypu lub modelu – należy nadsyłać na adres organizatora do 6.02.2017 r.

Amberif Design Award to – drugie po Legnickim SREBRZE – ważne wydarzenie artystyczne o wysokiej międzynarodowej randze organizowane w Polsce. Uczestnicy dotychczasowych 20 edycji pochodzą z całego świata i wnoszą swoje indywidualne, wyrosłe na kanwie lokalnej kultury i tradycji, spojrzenie na bursztyn i biżuterię z niego wykonaną. W ten sposób realizują oni główny cel konkursu, jakim jest promocja bursztynu jako źródła wyrazu artystycznego. Organizatorem konkursu są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA. 

„Zeszłoroczny temat Amberif Design Award 'Przemiany' ukazywał bursztyn w aspekcie ciągu różnych niepokojących światowych wydarzeń. Myślę, że tegoroczny konkurs i jego hasło 'Peryferia' stanie się artystyczną wypowiedzią o szerokim postrzeganiu bursztynu jako surowca i jego możliwości różnorodnego, niekonwencjonalnego zastosowania. Bursztyn jest minerałem, który można w miarę łatwo przetwarzać, rzeźbić nawet poprawiać, czy uzdatniać. W ten sposób może stać się idealnym materiałem do wykorzystania we współczesnym wzornictwie. Jestem przekonana, że Barbara Schmidt e celowo zadaje nam do rozwiązania temat wskazujący na wykorzystanie naszych potencjałów wyobraźni. To bardzo interesujące i mobilizujące działanie. Kolejny raz ten wyjątkowy konkurs mobilizuje nas do oderwania się od codzienności, również tej klasycznej, złotniczej. Na peryferiach żyje się wolniej, jest to czas na kontemplację" - komentuje Jola Kupniewska, laureatka Nagrody Głównej ADA 2016. 


Więcej informacji: 

Amberif Design Award 

Adriana Lisowska: ADA 2016 z perspektywy jurora