W roku 2015 odbyło się wiele ważnych wydarzeń wystawienniczych, w których bursztynowa biżuteria, sygnowana nazwiskami gdańskich projektantów, spotkała się z dużym zainteresowaniem fachowej publiczności na całym świecie. Wspólnym przedsięwzięciem kilku organizacji branżowych i samorządowych, m.in. Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku była organizacja wystawy Baltic Amber – Traditon and Innovation, prezentowanej w pawilonie polskim podczas wystawy światowej EXPO w Mediolanie. Uporządkowaną tematycznie wystawę, popularyzującą bursztyn (w tym także obiekty zrealizowane w ramach projektu TREND BOOK) odwiedziło w trakcie EXPO ponad 1,5 mln gości, a bursztynowa prezentacja była jedną z największych atrakcji polskiej ekspozycji.

Do najważniejszych wizerunkowo wydarzeń zaliczyć należy również zorganizowaną we współpracy z Instytutem Polskim w Pekinie wystawę unikatowej biżuterii bursztynowej podczas Beijing Design Week – jednym z najważniejszych obecnie przeglądów designu, nie tylko w Azji. Selekcja dwunastu unikatowych obiektów zaprezentowana została w centralnej strefie festiwalu – legendarnej 751 Art. Zone. Obecność gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w stolicy Państwa Środka była także okazją do odnowienia kontaktów z pekińską CAFA (Central Academy of Fine Arts), z którą Wydział Architektury i Wzornictwa współpracuje już od kilku lat, czego efektem była przekrojowa wystawa CAFA – School of Design w Auli Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku w marcu 2015 roku. W planach są kolejne wspólne przedsięwzięcia artystyczne – także w zakresie złotnictwa. Pekińska wystawa stała się pretekstem do wielu inspirujących rozmów, przyczyniła się do nawiązania obiecujących kontaktów i uświadomiła konieczność zintensyfikowania promocji sztuki bursztynniczej w Chinach, nie tylko w kontekście handlowym, ale również jako kulturowy wyróżnik polskiej sztuki użytkowej i wiarygodny sygnifikant potwierdzający najwyższą jakość wzornictwa.

Jednym z wydarzeń artystycznych towarzyszących targom Amberif 2015 była inauguracja cyklicznego przeglądu sztuki bursztynniczej Gdańskie Biennale Bursztynu Bałtyckiego. Wernisaż wystawy miał miejsce w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, a kolejnymi miejscami prezentacji wystawy był Festiwal Srebra w Legnicy oraz Galeria Villa de Bondt w belgijskiej Gandawie. Do udziału w biennale zaproszonych zostało 24 artystów reprezentujących 12 krajów (Polska, Belgia, Holandia, Hiszpania, Estonia, Dania, Włochy, Izrael, Niemcy, Francja, Portugalia, Austria). Zgodnie z tytułową sugestią wystawa będzie kontynuowana w cyklu dwuletnim, a do udziału w niej zapraszani będą kolejni europejscy oraz azjatyccy artyści i designerzy.

Najświeższą, przekrojową prezentacją współczesnej gdańskiej biżuterii jest otwarta w styczniu 2016 roku wystawa design:LAB - design:HUB 10 lat projektowania biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – pierwsza historyczna retrospekcja prekursorskiej dekady bursztynniczego designu na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Oprócz prac semestralnych i dyplomowych obszerną część ekspozycji stanowią obiekty powstałe w ramach realizowanego już od 2010 roku projektu TREND BOOK. Finisaż wystawy, połączony z publikacją monograficznego katalogu będzie miał miejsce w dniu 19.03.2016 i ponownie wpisze się w terminarz targów Amberif. (…)


prof. Sławomir Fijałkowski prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydz. Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Tekst pochodzi ze wstępu do Trend Book 2016+