plzh-CNenetdelvltnorues

O Bursztynowym Szlaku tak dużo się mówi, podejmowane są liczne inicjatywy mające na celu skoordynowanie działań nie tylko w zakresie regionalnym i krajowym, ale także międzynarodowym – tym bardziej zaskakujący był fakt, że tak bliskie geograficznie kraje jak Polska i Austria tak niewiele o sobie nawzajem wiedzą.

Tę niewiedzę obnażyła wizyta studyjna po austriackim bursztynowym szlaku i spotkanie z przewodniczącą Stowarzyszenia „Austriacki Szlak Bursztynowy” Elisabeth Schiller. Zaskakujący był przede wszystkim fakt, że nie ma tam... bursztynu. Jest mnóstwo znalezisk z czasów rzymskich, ale zabytki bursztynowe ograniczają się zaledwie do kilku eksponatów. To oczywiście rodzi ogromne możliwości współpracy i pokazania naszego dorobku, zwłaszcza że – jak podkreślała pani Schiller – kolejne projekty stowarzyszenia mają już w większym stopniu uwzględniać ten tak ceniony przez Rzymian surowiec.

Możemy się także wiele nauczyć od Austriaków, zwłaszcza umiejętności wykorzystania walorów turystyczno-kulturowych do ożywienia i rozwoju regionu. Austriacki Szlak Bursztynowy to stowarzyszenie istniejące od dekady i skupiające obecnie 33 członków – w tym muzea, instytucje kulturalne, zarządców miast i zabytków – którzy wspólnie realizują projekty regionalne i międzynarodowe, w tym najbardziej chyba znany również poza granicami tego kraju i adresowany do dzieci interaktywny program Betty Bernstein.

Uczestników wyjazdu zaskoczyła dbałość o spójność przekazu, m.in. świetnie przygotowane materiały informacyjne, jeden bilet wstępu do trzech muzeów w najbliższym rejonie oraz ich nowoczesna, interaktywna ekspozycja.

Choć tak mało się znamy, to bardzo wiele możemy się od siebie nauczyć.


Anna Sado jest redaktorem portalu amber.com.pl


Kontakt dla osób zainteresowanych współpracą:
Stowarzyszenie Austriacki Szlak Bursztynowy
Elisabeth Schiller
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.bernsteinstrasse.net