plzh-CNenetdelvltnorues

Rok 2013 obfitował w wiele ważnych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez stowarzyszenie Ukraiński Świat Bursztynu. Po uruchomieniu wydobycia bursztynu z dwóch złóż w Klesowie i Wołodymircu, nadszedł czas na podjęcie działań promocyjnych.

Światowa wspólnota bursztynowa to szerokie krąg miłośników bursztynu oraz specjalistów pracujących na rzecz rozwoju branży bursztynniczej w swoich krajach i na całym świecie. Dla wszystkich mają istotne znaczenie ogólna sytuacja w branży danego kraju, jak i poszczególnych firm. Dlatego za główne wydarzenie w 2012 roku należy uznać początek przemysłowego wydobycia bursztynu na Ukrainie. W czerwcu 2012 roku przedsiębiorstwo ukraińskie Centrum Słoneczne Rzemiosło przystąpiło do wydobycia surowca bursztynowego ze złoża Wołodymyrec Wschodni (obwód Równieński). To było ważne wydarzenie dla członków stowarzyszenia Ukraiński Świat Bursztynu, bursztyniarzy i całej Ukrainy.

Niemal rok później, 8 kwietnia 2013 roku kolejny sezon wydobycia bursztynu zainaugurowano uroczystym otwarciem w Kijowie nowego muzeum Szlak Bursztynowy, które znajduje się w Sofii Kijowskiej (pomnik architektury od 1990 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco). Do tej placówki trafiły okazy bursztynu ze złoża w Wołodymyrcu Wschodnim. Otwarcie wyżej opisanego muzeum było anonsowane na IV Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Gdańsku (2012) i międzynarodowej konferencji Past – Present and Future: cooperation along the historical Amber Route w Wilnie na Litwie (2012). Oba projekty są znakomitym forum międzynarodowej wymiany kulturalnej i sprzyjają umocnieniu współpracy w zakresie turystycznych szlaków bursztynowych, które łączą kraje europejskie.

Rok 2013 obfitował w wiele ważnych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez stowarzyszenie Ukraiński Świat Bursztynu. W kwietniu 2013 roku rozpoczęliśmy unikatowy projekt Mozaiki bursztynowej w Sofii Kijowskiej, który promowaliśmy między innymi podczas targów ІТВ w Berlinie (2013). Po raz pierwszy w świecie dzięki zastosowaniu bursztynu odtworzyliśmy mozaiki z motywami bizantyjskimi zachowanymi w mozaikach i freskach znajdujących się w Soborze Sofii Kijowskiej, Soborze św. Michała Archanioła i w cerkwi św. Cyryla w Kijowie. Panneau mozaiczne przedstawione w ramach wystawy Mozaiki bursztynowe w Sofii Kijowskiej były wykonane przez artystów z Ukrainy i Włoch w bursztynie z zastosowaniem klasycznej techniki. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 8 kwietnia 2013 roku i wywołało wielkie zainteresowanie mieszkańców i prasy. Wśród dostojnych gości był między innymi Marko Santi, prezydent i dyrektor artystyczny Grupy Mozaistów z Rawenny [Gruppo Mosaicisti Ravenna]. Jest to pracownia konserwatorska, działająca w tym mieście na terenie Soboru św. Witalisa, znanego z bizantyjskich mozaik (V–VI wiek).

Mamy ambitne plany rozwoju działalności stowarzyszenia Ukraiński Świat Bursztynu. Chcemy nawiązać współpracę z światowymi kolekcjonerami unikatowego bursztynu, który legalnie wydobywa się na terenach obwodu rówieńskiego i jest certyfikowany przez państwową służbę gemmologiczną Ukrainy. Studiujemy nowe kierunki innowacyjnego użycia bursztynu we wzornictwie wnętrz oraz w projektach medycznych i zdrowotnych. Warto podkreślić, że Ukraina, która zadeklarowała się jako „państwo bursztynowe” później niż inne państwa, ma wielki potencjał, a co najważniejsze już ma konkretne osiągnięcia. Obecnie na Ukrainie są dwa złoża Klesów i Wołodymyrec Wschodni, gdzie legalnie wydobywa się bursztyn. W Kijowie i w Równem działają Muzea Bursztynu. Dotychczas zorganizowaliśmy trzy międzynarodowe konferencje naukowo-praktyczne Szlak Bursztynowy, wiele wystaw biżuterii artystycznej z bursztynem, pracujemy nad projektami wzornictwa wnętrz, badamy wykorzystanie bursztynu w projektach medycznych i zdrowotnych. Dlatego możemy tylko ubolewać, że nie ma jeszcze Ukrainy na mapie europejskiego szlaku bursztynowego.

Ukraiński szlak bursztynowy już mamy. Nadszedł czas, połączyć nasze szlaki. Podstawy do tego są. Wszyscy na tym skorzystamy. Stwórz z nami swój bursztynowy świat! – to jest hasło stowarzyszenia i hasło Ukrainy Bursztynowej. Naszym zdaniem hasło to zasługuje, żeby zostać hasłem Europejskiego Szlaku Bursztynowego!

Źródło: Przegląd aktualności bursztynowych 2013 Światowej Rady Bursztynu