plzh-CNenetdelvltnorues
Tryptyk Bogdana Mirowskiego „O bursztynie w księgach pisano”, który miał swoją premierę w czasie tegorocznych targów Amberif, można już oglądać w Muzeum Bursztynu.

Dzieło sopockiego artysty Bogdana Mirowskiego zatytułowane „O bursztynie w księgach pisano” powstawało w dwóch etapach: osiem lat temu stworzył drewnianą, patynowaną ramę, ale wtedy jeszcze nie wiedział, jaką treścią ją wypełnić. Rama czekała więc spokojnie na swój czas, który nadszedł ponad rok temu. Powstało dzieło niezwykłe, silnie inspirowane średniowieczem, które jest autorowi bardzo bliskie.
Bogdan Mirowski tak mówi o tryptyku: „Jest to refleksja nad historią bursztynu, zaduma o intelektualistach, którzy rozprawiają ze sobą, czytają mądre książki. Stworzenie tryptyku było dla mnie jak pisanie wypracowania – bo historię bursztynu trzeba opowiedzieć w łagodnej, zrozumiałej dla wszystkich formie. Zdarza się, że człowiek stara się zapychać przestrzeń banałami, a tu udało mi się napisać pracę na temat.” Tryptyk został wykonany z drewna, srebra i bursztynu.
Tworząc tryptyk, Bogdan Mirowski myślał o konkretnym odbiorcy: nie miał nim być prywatny kolekcjoner, ale gdańskie Muzeum Bursztynu: „Moim marzeniem było sprzedanie tryptyku do muzeum, aby było pokazywane publicznie, co dla mnie będzie dodatkową radością i w ten sposób zostawię po sobie coś wartościowego.”

Zdjęcie: Muzeum Bursztynu