Wystawa „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych” w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym – Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej to niepowtarzalna okazja do zobaczenia dzieł, które dotąd były rzadko eksponowane.


Na wystawie zostały zaprezentowane platery, czyli metalowe przedmioty pokryte warstwą srebra, zachwycające blaskiem i kunsztem wykonania. Te niezwykłe dzieła sztuki naśladują szlachetny metal i powstały w XVIII wieku. Ich popularność osiągnęła apogeum w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku, aż do roku 1939. Firmy warszawskie były głównymi producentami platerów na ziemiach polskich, nie tylko dostarczając je na lokalny rynek, ale także eksportując do Europy, Azji i Ameryki. Platerowana zastawa stołowa stanowiła nieodzowny element wyposażenia średniozamożnych i zamożnych domów, a od końca XIX wieku była powszechnie obecna na polskich stołach – wyjaśniła Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz, kuratorka ze strony Muzeum Nadwiślańskiego.


W ramach tej wyjątkowej wystawy można podziwiać nie tylko unikatowe dzieła ze zbiorów muzealnych, ale przede wszystkim rarytasy z kolekcji prywatnych, które nigdy dotąd nie były eksponowane. To nie tylko najstarsze platery, które powstały ponad 200 lat temu w zakładach Józefa Frageta i Wincentego Norblina, ale także popularne obecnie przedmioty w stylu art déco, zaprojektowane przez takich twórców jak Julia Kejlowa, Leon Niemojewski, Roman Krzywiec czy Leon Szatzsznajder (Szacsznajder). Te niezwykle kunsztowne i efektowne platery często zdobywały najwyższe nagrody na wystawach krajowych i międzynarodowych. Są one nie tylko godne ekspozycji muzealnych, ale także cenione na rynkach antykwarycznych i kolekcjonerskich.

Wystawa została zorganizowana w ramach długoletniej współpracy Muzeum Sztuki Złotniczej – Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które ma uczcić 200 lat platernictwa na ziemiach polskich. Dodatkowo wystawa wpisuje się w rok obchodów jubileuszu 60-lecia powstania Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

„Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych”
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej
21.10.2023 – 15.07.2024
Kuratorki wystawy: Joanna Paprocka-Gajek (Muzeum w Wilanowie), Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz (Muzeum Nadwiślańskie)
Scenografia: Barbara Kowalewska