plzh-CNenetdelvltnorues
Ramon Puig Cuyàs

Wystawa “Skamieniałe łzy”, prezentująca bursztynowe prace 20 uznanych europejskich twórców, będzie prezentowana od 26 listopada br. do 26 lutego 2014 r. pod nazwą „Erstarrte Tränen” w Niemieckim Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten.

„Widziałem tę wystawę w Muzeum Bursztynu w Gdańsku latem tego roku i ogromnie mi się spodobały zarówno same prace, jak i niecodzienne okoliczności jej powstania. Poruszyła mnie historia Wima Vanderkerckhove, którego bursztyn zafascynował 30 lat temu i dla którego ta wystawa jest spełnieniem marzeń. Natomiast pomysł, by powierzyć bursztyn w ręce artystów, którzy w większości nie mieli z nim wcześniej styczności, uważam za świetny, zwłaszcza że powstały naprawdę niecodzienne prace” – wyjaśnił Ulf Erichson, dyrektor Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten.

To jest właśnie jeden z czynników, który czyni tę wystawę naprawdę wyjątkową: prace na niej prezentowane to w większości przypadków zaskakujący efekt pierwszego spotkania zaproszonego artysty z bursztynem bałtyckim – wszystko po to, by twórcy spojrzeli na ten kamień „nieskażonym” okiem i zainspirowali się nim. „Znakomita większość tych prac jest naprawdę bardzo dobra. Nasze założenie zostało zrealizowane: powstały nowe kreacje, pomysły, ale też do głosu doszła nowa artystyczna wrażliwość” – podsumował Vim Vanderkerckhove, który wraz z prof. Sławomirem Fijałkowskim z gdańskiej ASP jest pomysłodawcą wystawy.

Niecodzienne, bo pierwsze z bursztynem, prace stworzyli zaproszeni do udziału artyści: Sławomir Fijałkowski, Christiane Förster, Karl Fritsch, Sophie Hanagarth, Herman Hermsen, Daniel Kruger, Stefano Marchetti, Wilhelm Tasso Mattar, Pavel Opocensky, Annelies Planteijdt, Ramon Puig Cuyas, Wolfgang Rahs, Ulrich Reithofer, Philip Sajet, Adolfas Saulys, Gisbert Stach, Manuel Vilhena, Arek Wolski i Petra Zimmermann. Inspiracją dla nich były mity i legendy o bursztynie, ale także skojarzenia z Gdańskiem i Polską.

Wystawa „Skamieniałe łzy” była dotychczas prezentowana w Legnicy i Gdańsku. W Ribnitz-Damgarten zostanie otwarta w 20. rocznicę pierwszego konkursu sztuki bursztynniczej zorganizowanego przez Niemieckie Muzeum Bursztynu – 3. edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki BUrsztynniczej Krajów Nadbałtyckich odbyła się w tym roku, a prace można było oglądać do końca października. „Po wystawie konkursowej to dla nas kolejna okazja, by zaprezentować współczesną sztukę bursztynniczą” – powiedział Ulf Erichson. Będzie jej towarzyszył katalog w wersji językowej niemieckiej i angielskiej.

Wystawa Skamieniałe łzy (Erstarrte Tränen)
Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten (Niemcy)
we współpracy z galerią Villa de Bondt w Gandawie i ASP w Gdańsku
26.11.13 – 26.02.2014