plzh-CNenetdelvltnorues
Biżuteria DF Studio

Ponad 150 firm z Polski i zagranicy zaprezentuje najnowszą ofertę, głównie biżuterię i precjoza z bursztynem oraz srebrem na 14. Targach Bursztynu AMBERMART (29-31 sierpnia). Impreza jest otwarta dla szerokiej publiczności, by nie tylko handlowcy z całego świata, ale i mieszkańcy Trójmiasta mogli zapoznać się z najnowszymi propozycjami twórców biżuterii.

Miłośnicy bursztynu z pewnością nie będą zawiedzeni – zarówno ci branżowi, jak i niebranżowi. „Swoją obecność zapowiedziały firmy z Litwy i Polski, oferujące głównie wyroby z bursztynem i srebrem, ale również z kamieniami kolorowymi, a także twórcy z biżuterią autorską” – mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektów AMBERMART i AMBERIF. Biżuterię będzie można oglądać nie tylko na stoiskach wystawców, ale także na specjalnym pokazie mody. Ci, którzy będą potrzebowali złapać dystans do ozdób, mogą to zrobić w mini galerii sztuki, gdzie prezentowane będzie malarstwo, rysunek, grafika i ceramika pomorskich artystów. 

Nie zabraknie także ekspozycji o charakterze edukacyjnym: pierwsza z nich to wyjątkowa prezentacja wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z prywatnej kolekcji Gabrieli Gierłowskiej, druga zaś to „Życie w lesie bursztynowym”, która zainauguruje wystawę w nowej siedzibie Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Biologii (ul. Wita Stwosza 59). Tradycyjnie już podczas Ambermartu będzie otwarte Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN  oraz Politechniki Gdańskiej będą – nieodpłatnie – identyfikować bursztyn.  

Po raz pierwszy na targach Ambermart zostanie zorganizowane seminarium – jego tytuł będzie brzmiał „Bursztyn, Srebro i Diamenty”, a jego uczestnicy będą dyskutować na temat przyszłego wizerunku bursztynu. „Bursztyn bałtycki stał się unikatowym i drogim kamieniem, więc trzeba zbudować jego inny, bardziej luksusowy wizerunek. Wspólnie z wykładowcami naszego seminarium, uznanymi autorytetami w dziedzinie gemmologii i promocji, zastanowimy się, czy dobrym kierunkiem byłoby ‘ożenienie’ bursztynu z diamentami. Takie połączenia już są stosowane od lat, jednak na niewielką jak dotychczas skalę” – mówi Ewa Rachoń.

Pogłębienie wiedzy na temat bursztynu na specjalnym, odpłatnym kursie dla towaroznawców bursztynu oferuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. „Zapraszamy przede wszystkim właścicieli sklepów oraz sprzedawców do skorzystania z wiedzy profesjonalistów i podnoszenia swoich kwalifikacji, by stać się partnerem dla coraz bardziej świadomego i wymagającego klienta” – przekonuje Michał Kosior, wiceprezes MSB. 

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się czwarta edycja Święta ulicy Mariackiej, które tym razem odbędzie się pod hasłem „Mariacka  w Kwiatach”.  W sobotę (31 sierpnia) po zakończeniu targów artystyczny i kulturalny duch AMBERMARTU przeniesie się na ulicę Mariacką w naturalną scenografię jednej z najpiękniejszej ulic starego Gdańska, gdzie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze. Począwszy od godziny 17.00 niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty i spotkania z ludźmi sztuki.

Targi Bursztynu Ambermart to spotkanie producentów z zagranicznymi handlowcami, którzy przyjeżdżają zaopatrzyć się i uzupełnić ofertę swoich sklepów po sezonie letnim i z perspektywą szczytu świątecznego w grudniu. W ubiegłym roku targi odwiedziło ponad 3 tys. gości z 30 krajów, głównie z państw Unii Europejskiej, ale  także Chin, Rosji i krajów arabskich, zauważono także poprawę frekwencji kupców ze Stanów Zjednoczonych. „Liczymy, że w tym roku gości będzie jeszcze więcej” – ma nadzieję Ewa Rachoń.  

14. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART
Gdańsk, 29–31 sierpnia 2013
ul. Żaglowa 11 Gdańsk – Letnica
Czynne: czwartek – piątek: 10–18; sobota: 10–17
Bilet wstępu: 10 zł
www.ambermart.pl


Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem medialnym targów AMBERMART.