plzh-CNenetdelvltnorues

Po Legnicy i Wrocławiu przyszedł wreszcie czas na Warszawę – 30 września w Galerii Bożeny Marki odbędzie się wernisaż wystawy „Z archiwum XX”, prezentującej dokonania członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych z ostatnich dwóch dekad.

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych to największa polska organizacja skupiająca artystów plastyków i projektantów biżuterii. To właśnie ich prace zostaną zaprezentowane na tej wystawie. Zobaczymy głównie biżuterię i przedmioty użytkowe powstałe na przestrzeni ostatnich dwóch dekad w pracowniach artystów plastyków i projektantów biżuterii starszej i młodszej generacji , m.in. Andrzeja Bielaka, Jacka Byczewskiego, Wojtka Hernika, Joanny i Tadeusza Jaworskich, Zofii i Witolda Kozubskich, Hanny i Jacka Zdanowskich, Magdaleny i Tomasza Stajszczaków, Kamilli Rohn oraz Jana Suchodolskiego i Pawła Kaczyńskiego. Tych nazwisk – mniej lub bardziej znanych – jest wiele więcej. Warto prześledzić, jak w ostatnich 20 latach zmieniało się oblicze polskiej biżuterii, porównać przeszłość z teraźniejszością. Dla starszych wiekiem miłośników biżuterii artystycznej będzie to z pewnością także nostalgiczna wycieczka w przeszłość – prace te należy bowiem postrzegać również w kontekście czasu, w jakim powstały.

Wystawa ta została wpisana w program imprez towarzyszących targom Złoto Srebro Czas. Jednocześnie zainauguruje ona cykl prezentacji sztuki złotniczej w Galerii Bożeny Marki: jak zapowiada prezes STFZ Marcin Tymiński, wernisaże planowane są co najmniej raz na dwa miesiące i „obowiązkowo” w pierwszy wieczór targów:  Chcielibyśmy, aby wystawcy i goście tej imprezy mogli spotkać się po zakończeniu targowego dnia, by już w luźniejszej atmosferze rozmawiać o tym, co dla nas ważne, czyli biżuterii i wzornictwie” – mówi.

Wystawa „Z archiwum XX”
Galeria Bożeny Marki
Krakowskie Przedmieście 27
30 września – 15 października 2011