plzh-CNenetdelvltnorues
Wisior autorstwa Łukasza Irchy

Studio Amber zaprasza 11 września w ramach imprezy „Tajemnice ulicy Mariackiej” na wystawę unikatowej biżuterii zdobionej bursztynem autorstwa projektantów Beaty Sachanek-Szatkowskiej i Łukasza Irchy.

Właściciel galerii Studio Amber Rafał Grabusiewicz współpracuje z tymi autorami od kilku lat i bardzo sobie tę współpracę ceni. Goście, którzy odwiedzą galerię 11 września wieczorem, będą mieli okazję poznać także najnowsze prace Łukasza Irchy zaprojektowane i wykonane specjalnie na tę okazję.

Łukasz Ircha specjalizuje się w łączeniu drewna i bursztynu, uznając je za „materie tak bliskie sobie, współistniejące i przenikające się, emanujące naturalnym ciepłem i energią”. I to właśnie tę ich dobrą aurę projektant stara się uchwycić i zamknąć w biżuterii. W swoich pracach chętnie wykorzystuje egzotyczne i wyszukane gatunki drewna, takie jak wenge, amazaque, bubinga, sumak, które umiejętnie i z wyczuciem smaku łączy z naturalnym bursztynem w licznych odcieniach kolorystycznych.

Beata Sachanek-Szatkowska jest malarką od kilku lat zafascynowaną tworzeniem biżuterii. „To prawdziwa artystka, która tworzy pod wpływem natchnienia. Dlatego czasem trzeba poczekać na realizację zamówienia, ale naprawdę warto” – zachwala Rafał Grabusiewicz. Wyjaśnia także, na czym polega jej wyjątkowa technika ręcznego wykonania: najpierw powstaje element srebrny, który jest inkrustowany srebrem, miedzią i bursztynem, a na koniec cała powierzchnia jest szlifowana na płasko. „Powstają w ten sposób przepiękne naszyjniki często przywołujące na myśl fantastyczne pejzaże” – dodaje właściciel galerii.

”Tajemnice ulicy Mariackiej” to jedna z imprez towarzyszących Międzynarodowym Targom Bursztynu Ambermart (9-11.09.2010). Galerie sztuki, sklepy, pracownie artystyczne, placówki muzealne i kluby zapraszają w godzinach 18-22 na wyjątkowe pokazy, warsztaty, wystawy, prelekcje i koncerty.