Polska nie jest jedynym krajem, gdzie prowadzone są akcje edukacyjne mające na celu zainteresowanie najmłodszych bursztynem – w Austrii zorganizowano zaplanowaną na dwa lata wystawę „Fascynacja bursztynem” adresowaną do dzieci w wieku 5-12 lat.

Potencjał tkwiący w dzieciach – także widzianych już jako potencjalni nabywcy bursztynowych ozdób – jest nie do przecenienia. W Polsce oferta atrakcji przygotowanych z myślą o nich staje się coraz bogatsza: od zbierania kawałków bursztynu w specjalnie przygotowanych piaskownicach, poprzez prace manualne (Naszyjnik dla mamy, wyklejanie koguta czy baranka, robienie bursztynowych drzewek) aż po prowadzone w ramach projektu Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu „Lekcje o bursztynie”.

Na ciekawy pomysł wpadło stowarzyszenie „Austriacki Bursztynowy Szlak”, którego celem jest połączenie w swego rodzaju sieć wszystkich kulturalno-turystycznych atrakcji w regionie oraz korzystanie z tej synergii. Długofalowym celem jest stworzenie międzynarodowego szlaku kulturowego od Adriatyku po Morze Bałtyckie oraz połączenie krajów leżących na historycznym szlaku. Organizacja ta przygotowała w gospodarstwie Wien Cobenzl wystawę zatytułowaną „Fascynacja bursztynem“, której głównymi tematami są historia bursztynu i jego właściwości lecznicze oraz bursztynowy szlak. Po wystawie dzieci są oprowadzane w towarzystwie maskotek Betty Bursztyn i Sigi Satyr. Przeżywają one przygody jako badacze natury w lesie i pod wodą, w zamku, w czasie poszukiwania skarbów czy też liczenia owiec. Maskotki te biorą udział w programach dla dzieci w ok. 26 miejscach. Efekt: nie tylko dzieci czerpią wiele radości podczas odkrywania muzeum czy zamku poprzez historie i zabawy, także towarzyszący im dorośli!

Więcej informacji:
Austriacki Szlak Bursztynowy