Muzeum Bursztynu w Gdańsku wzbogaciło się o kolejny cenny eksponat historyczny. Jest nim bursztynowa szkatułka z medalionami datowana na przełom wieków XVII i XVIII zakupiona w nowojorskim antykwariacie European Decorative Arts Company.

Szkatułka wykonana z bursztynu z metalowymi zawiasami nie jest duża, ma wymiary 8 x 14 x 10,5 cm. Z uwagi na posiadane przez nią charakterystyczne cechy gdańskiego warsztatu idealnie wpisuje się w program merytoryczny muzeum. Monika Kryger, rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, opowiadając o szkatułce, przedstawiała ją jako eksponat najwyższej klasy pochodzącym z wybitnego gdańskiego warsztatu. Posiada ona charakterystyczne dla gdańskich wyrobów cechy: zastosowanie rzadkich odmian bursztyn oraz zapomnianych dzisiaj technik dekoracyjnych, tj. intaglio, eglomisèe, intarsje. Obiekt wyróżnia się ciekawą kompozycją, najwyższą klasą wykonania najdrobniejszych szczegółów oraz bardzo dobrym stanem zachowania. Szkatułka w całości wykonana jest z bursztynowych elementów, bez drewnianej konstrukcji, co dodatkowo wpływa na jej wartość artystyczną.

Podobne szkatułki znajdują się w najwybitniejszych bursztynowych kolekcjach muzealnych na świecie: Ermitaż, Carskie Sioło (Petersburg), Grünes Gewölbe (Drezno), Victoria and Albert Museum (Londyn) oraz Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten (Niemcy). Ponieważ w rzemiośle bursztynowym z okresu gdańskiego bardzo rzadko sygnowano wyroby, zazwyczaj atrybucji dokonuje się na podstawie analiz i porównań z innymi dziełami. Tak też jest w tym przypadku. Rzeczoznawcą opiniującym zakup był kustosz Metropolitan Museum w Nowym Jorku dr Wolfram Koeppe, który opiekuje się Działem Rzeźby Europejskiej oraz Zdobnictwa. Jak gdańska szkatułka trafiła do Nowego Jorku, nikt nie wie. Na jej ślad w antykwariacie European Decorative Arts Company natrafili pracownicy Muzeum Bursztynu w ramach stałego monitoringu ofert domów aukcyjnych, jak również antykwariatów w Polsce i świecie. Szkatułkę można podziwiać pośród obiektów niedawno zakupionych z Kunstkammer Georga Laue na wystawie w Sali Sądowej Muzeum Bursztynu.


Na podstawie materiałów Muzeum Bursztynu. Fot. Muzeum Bursztynu