plzh-CNenetdelvltnorues
Pokaz Agnieszki Gruszki i Aleksandra Gliwińskiego CAN YOU IMAGINE? był jedną z atrakcji IV Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, którego wystawa trwa do końca stycznia w nowo wybudowanym, modernistycznym gmachu Muzeum Miasta Gdyni położonym nad samym morzem, w najbardziej reprezentacyjnej części miasta.

Te dwie bliskie siebie dziedziny sztuki, jakimi są malarstwo oraz tkanina, pokazywane w tym samym miejscu i czasie po raz kolejny dały niespodziewany efekt. Licznie zgromadzeni goście zebrani 7 grudnia na wernisażu wystawy i wręczeniu nagród z dużą satysfakcją komentowali prace. Jak mówią znawcy, gdyńska ekspozycja to nie tylko wystawa pokonkursowa, ale także doskonale miejsce, by spotkać się z kreatorami aktualnych trendów artystycznych.

Duże wrażenie na zebranych tego wieczora zrobiły także dwa pokazy mody. Pierwszy to Can You Imagine? autorstwa Agnieszki Gruszki i Aleksandra Gliwińskiego. Ten wyjątkowo dobrze oceniany pokaz swoją premierę miał podczas Gali Mody i Bursztynu targów Amberif 2007, a swoją kontynuację m.in. podczas Dnia Bursztynu na Jarmarku Dominikańskim oraz Gali Moda&Styl w Warszawie. Bursztynowa biżuteria oraz ubiory ujęły oglądających swoim zestawieniem i odważną nowoczesnością, która wyjątkowo współgrała z otaczającymi wybieg unikatowymi tkaninami oraz malarstwem.
Drugim pokazem prezentowanym podczas wieczoru oraz ukłonem w stronę tego wydarzenia była kolekcja ubiorów stworzona przez Agnieszkę Gruszkę specjalnie na tą okazję. Inspirowane miastem Gdynia oraz wnętrzem nowootwartego muzeum ubrania zachwyciły publiczność oryginalnością użytych materiałów i ich połączeniem. Unikatowe było stworzenie kolekcji bez użycia tkanin i nici...

Przewodniczący jury konkursowego, prof. Andrzej Banachowicz z ASP w Poznaniu, komentując między innymi pokaz, zauważył, że biżuteria ze swojej natury jest bliska tkaninie i ubiorom. Dzięki pokazom prezentowanym nie tylko wewnątrz branży jubilerskiej znacznie wzrasta zainteresowanie i świadomość, że biżuteria tworzona w Polsce jest także interesującą częścią świata sztuki, a nie tylko, jak to wielu widzi, działem produkcji prostych ozdób. Coraz częściej organizatorzy różnych pokazów pamiętają o tym niezbędnym dodatku do ubioru.

Odbywające się już po raz czwarty biennale jest po raz pierwszy organizowane w Gdyni – do tej pory odbywało się na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich w Gdańsku. Jest to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce łącząca malarstwo i tkaninę. Organizatorzy wyrazili życzenie, by planowane na rok 2009 biennale stało się międzynarodową imprezą krajów nadbałtyckich.


Foto: Michał Kosior