plzh-CNenetdelvltnorues
Amber Rex to unikatowe w skali światowej wieczne pióro wykonane ze srebra i bursztynu wykonane w firmie IKA.R Ryszarda Wycichowskiego.

Ryszard Wycichowski jest związany z branżą jubilerską od 26 lat i choć pochodzi z Gdańska, nigdy nie interesował się bursztynem. Do czasu: kilka lat temu zauważył, że brak jest na rynku dobrej klasy upominków. To spostrzeżenie zaowocowało pomysłem stworzenia bursztynowego pióra. Prace nad jego realizacją – począwszy od rozrysowania projektów aż po wystawienie gotowego pióra na tegorocznych targach Amberif – trwały ponad 2 lata. Tam też osiągnął pierwszy sukces: pióro Amber Rex otrzymało wyróżnienie w konkursie Mercurius Gedanensis w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie za perfekcję wykonania.
Pióro jest wykonane ze srebra i bursztynu, napełniane atramentem w sposób klasyczny. Pióro, chociaż dość duże i znacznie cięższe w porównaniu z klasyczną wersją, jest dość dobrze wyważone i bardzo dobrze się nim pisze. Na razie występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: z bursztynu naturalnego białego oraz z klarowanego bursztynu wiśniowego. Zdobi je 27 płytek bursztynowych oprawionych w srebro, szlifowanych z ogromną precyzją i dokładnością oraz specjalnie selekcjonowanych, aby pasowały do siebie kolorystycznie. Oprawa każdego kamienia nawiązuje do szczytów starych ksiąg oprawianych w skórę. Dodatkowo jest ono zdobione motywami polskich insygniów królewskich: w nakrętce stylizowana, bardzo precyzyjnie wykonana korona, klips z wizerunkiem szczerbca, a na drugim końcu królewskie jabłko. Mechanizm łącznie ze złotą stalówką został wykonany przez uznaną europejską firmę Bock, która wykonuje te elementy dla prawie wszystkich większych firm produkujących pióra wieczne.
Dotychczas powstało tylko kilka sztuk pióra Amber Rex, ale autor ma w planach stworzenie kolekcji limitowanej do 999 sztuk. Będzie ono także dostępne w sprzedaży w cenie ok. 7400 złotych netto, w specjalnie zaprojektowanym opakowaniu z naturalnego drewna, wyłożonym iście królewskimi poduszkami, z dołączoną wykaligrafowaną na papierze czerpanym informacją i dożywotnią gwarancją.

Podczas uroczystości obchodów 1. urodzin Muzeum Bursztynu Ryszard Wycichowski przekazał pióro koniakowe Amber Rex byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Drugie pióro, wykonane z jasnego bursztynu, które zostało wyróżnione w konkursie Mercurius Gedanensis, przekazał on jako dar do Muzeum Bursztynu.