Bursztynowe laboratorium, bursztynowa moda, poszukiwania Bursztynowej Komnaty – to tylko niektóre z interesujących spotkań poświęconych bursztynowi bałtyckiemu, jakie będą się odbywać do czerwca przyszłego roku w Muzeum Bursztynu w Gdańsku w ramach projektu „Akademia Bursztynu”.


„Akademia Bursztynu” to propozycja adresowana do szerokiego grona sympatyków historii Pomorza, Gdańska i bursztynu bałtyckiego. W ramach pilotażowej odsłony projektu przez 7 dni w tygodniu – aż do czerwca 2023 roku – odbywać się będą warsztaty i zajęcia praktyczne dla dzieci, młodzieży oraz grup szkolnych, a także spotkania ze ekspertami poszerzającymi wiedzę dla dorosłych – wyjaśnił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Obejmujący wszystkie grupy wiekowe projekt wpisuje się w strategię edukacji prowadzoną przez Urząd Miasta Gdańska. Wydarzenia dedykowane dorosłym będą nieodpłatne, zaś na te dla młodszych miłośników bursztynu będzie obowiązywał cennik obejmujący m.in. materiały edukacyjne oraz wstęp na wystawę stałą w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Bursztyn dla dorosłych

W ramach nieodpłatnego cyklu dla dorosłych odbędzie się osiem spotkań ze ekspertami, naukowcami i artystami. Inauguracyjne spotkanie we wtorek 8 listopada o godz. 17.00 poprowadzi dr Regina Kramarska, która przybliży zagadnienia związane z geologią Pomorza z uwzględnieniem lokalnych pokładów bursztynu bałtyckiego. Kolejne spotkanie odbędzie się 1 grudnia – dr Anna Ryguła i dr Anna Klisińska-Kopacz z Muzeum Zamkowego w Krakowie omówią temat związany z obiektami wykonanymi z bursztynu, które były badane w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Krajowego Centrum Badań nad Dziedzictwem.

W planie na 2023 rok znalazły się m.in. karnawałowe zajęcia z artystami Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem oraz przybliżenie takich tematów jak dawne receptury na pomander i bursztynowe pigułki, twórczość pomorskiego artysty Haralda Popkiewicza, poszukiwania Bursztynowej Komnaty we wraku Karlsruhe oraz starożytny szlak bursztynowy.

Pierwszą odsłonę Akademii zakończy spotkanie z Tadeuszem Konopką – człowiekiem legendą, który… został wpisany na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Czym sobie na to zasłużył? Tego będzie można się dowiedzieć w Muzeum Bursztynu.

Bursztynowe weekendy dla dzieci i młodzieży

Weekendowe warsztaty kreatywne z bursztynowymi motywami to zajęcia dla dzieci i opiekunów łączące prace plastyczne z poznawaniem ciekawostek związanych z bursztynem i sposobami jego kreatywnego wykorzystania. Inna propozycja na rodzinne spędzenie czasu wolnego w Muzeum Bursztynu to „Bursztynowe opowieści” – rozwiązywanie zagadek i rebusów, konkursów oraz ciekawych zadań pobudzających wyobraźnię. Z kolei dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych adresowane są lekcje muzealne prowadzone w ramach „Akademii Bursztynu”, które składają się z pięciu propozycji: „Bursztynowe legendy”, „Amberlab”, „Bursztynowa komnata” „Bursztyn – dar Eridanu” oraz „Bursztyn i jego kolory”.

„Akademia Bursztynu” pomyślana jest jako projekt rozwijany przez kilka kolejnych lat – zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami odbiorców. Już dziś Muzeum Bursztynu planuje w jednej z najbliższych odsłon wprowadzenie nowych technologii, które umożliwiałyby przeprowadzenie prostych eksperymentów. Wszystko po to, by zachęcić do odwiedzin w muzeum – i na przekór przekonaniu, że w muzeach nic się nie zmienia…