plzh-CNenetdelvltnorues
Ubiegłoroczna runda finałowa VIP-ów

70 kg bursztynu czeka na wyłowienie – z morza i kidziny na plaży – przez uczestników eliminacji i finałów XVI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, które w tym roku odbędą się nietypowo w pierwszy weekend sierpnia.

Przesunięcie terminu finałów mistrzostw o prawie miesiąc znalazło odzwierciedlenie również w terminach eliminacji w różnych miastach: w Gdyni, Krynicy Morskiej i Helu już się one odbyły, w Sztutowie uczestnicy powalczą dopiero 27 lipca. W tym roku w projekcie nie uczestniczą Gdańsk i Jantarny – to drugie miasto zorganizowało własny konkurs, choć na finał mistrzostw do Jantaru przyjedzie dość liczna, bo licząca aż 37 osób reprezentacja rosyjska. Tradycyjnie rywalizacja odbywa się w kategoriach seniorów i juniorów, których zadaniem jest wybranie jak największej ilości bursztynu z kidziny, czyli organicznych szczątków wyrzuconych przez fale na brzeg. W finale dodatkowym zadaniem jest poławianie bursztynu z morza za pomocą specjalnych siatek zwanych kaszorkami. Organizatorzy – gmina Stegna i Lokalna Organizacja Turystyczna – przygotowali dla nich 70 kg bursztynu.

Mistrzostwom Świata w Poławianiu Bursztynu tradycyjnie towarzyszy program artystyczny adresowany zarówno do mieszkańców, jak i do turystów. Dla dzieci organizatorzy przygotowali liczne zabawy i konkursy z nagrodami, a dla starszych eliminacje do wyborów Bursztynowej Miss Polski oraz liczne koncerty. Na specjalnych stoiskach na plaży bursztynnicy zaoferują wyroby zdobione bursztynem, a przedstawiciele Wielunia zaproszą do udziału w Europejskim Święcie Bursztynu 9-10 sierpnia br. Swój udział w sobotnio-niedzielnej imprezie na plaży w Jantarze zapowiedzieli aktorzy, m.in. Andrzej Nejman, Grzegorz Wąs, Wojciech Wysocki, Jerzy Bończak, Marcin Troński, Andrzej Zaorski, Maria Pakulnis i Marek Siudym. Wzorem lat ubiegłych wystartują oni w rundzie finałowej VIP-ów oraz będą czytać dzieciom bajki.  

„Tegoroczna impreza ma może nieco mniejszy zasięg niż w latach poprzednich, ale niezmiennie jej celem jest promowanie regionu poprzez pokazanie jego związków z bursztynem – skarbem Pomorza” – mówi Ryszard Goliszek z LOT-u. Nie tylko zasięg, ale i rozmach jest mniejszy: podobnie jak w ubiegłym roku, również w tym mistrzostwom nie będzie towarzyszyło popularno-naukowe seminarium poświęcone zagadnieniom związanym z wykorzystaniem marki bursztynu dla promowania regionów także w kontekście turystycznym. Powód jest jeden: mniej środków finansowych. Jak będzie w przyszłym roku? „Mamy świadomość, jak ważne były te seminaria i jak wielu specjalistów skupiały, dlatego absolutnie nie rezygnujemy z tego pomysłu, tylko musimy na razie wstrzymać się z jego realizacją. Wierzę, że w przyszłym roku wszystko już będzie ‘po staremu’, czyli z należnym rozmachem organizacyjnym” – twierdzi Goliszek.

Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem medialnym XVI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.