plzh-CNenetdelvltnorues

Po raz szósty spotkają się w Gdańsku przedstawiciele miast leżących na szlaku bursztynowym, by dyskutować o wspólnej promocji w oparciu o bursztyn oraz starożytne i współczesne szlaki bursztynowe. Taką możliwość stwarza projekt Amber Expedition II.

Dotychczas Forum było okazją do zaprezentowania i dyskusji o różnych, realizowanych zarówno w Polsce, jak i zagranicą projektów związanych z bursztynem, które przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miast czy regionów. Ideą przewodnią Forum była bowiem od początku – i z różnym efektem – wymiana myśli i doświadczeń dążąca do uzyskania efektu synergii. W tym roku przedmiotem spotkania będzie tylko jeden projekt – za to idealnie wpisujący się w ideologię Forum Miast Szlaku Bursztynowego: Amber Expedition II. Projekt ten powstaje z inicjatywy miast Kalisz i Gdańsk, a udział w pracach grupy roboczej zgłosiły już miasta z Belgii, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Polski. Efektem Forum będzie podpisanie listu intencyjnego oraz złożenie dokumentacji aplikacyjnej do programu Creative Europe 2014-2020, podprogram Kultura – Projekty współpracy europejskiej.

„Naszym celem jest stworzenie atrakcyjnego programu promocji miast poprzez bursztyn oraz wydarzenia z nim związane. Wkładem Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu będą m.in. wystawy Trendbook oraz prac powstałych na dorocznych Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych, Kalisza zaś replika wozu rzymskiego, który był symbolem pierwszego projektu Amber Expedition i w latach 2011-2013 odwiedził miasta na bursztynowym szlaku: Adrię, Sopron i Martin. Każde zainteresowane współpracą miasto może wnieść do tego projektu wybrane własne elementy” – wyjaśnił Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu w Gdańsku.   

Forum Miast Szlaku Bursztynowego organizuje Związek Miast i Gmin Morskich we współpracy z Biurem Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Celem tych dorocznych majowych spotkań jest integracja inicjatyw promujących starożytne i współczesne szlaki bursztynowe oraz bursztyn – jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie skarbów Polski.

VI Forum Miast Szlaku Bursztynowego 
22 maja 2014, Gdańsk