plzh-CNenetdelvltnorues

Deszczowy piątkowy wieczór nabrał kolorów również dzięki niezwykle barwnemu pokazowi Sevgilim Iriny Panichevej i Danki Czapnik.

Sevgilim – tak po azersku zwracają się do siebie kochające się osoby. Pochodząca z Baku projektantka mody Irina Panicheva ożywiła w tej kolekcji swoje wspomnienia z rodzinnego kraju. Nie jest to jednak współczesna wersja narodowego stroju mieszkańców Azerbejdżanu, a tylko kreatywna zabawa polegająca m.in. na zaimportowaniu do nowoczesnych strojów damskich pewnych charakterystycznych elementów kroju.

Powstała kolekcja zachwycająca kolorami nieba, morza, słońca, owoców granatu i fejhoa, gdzie tradycyjną wełnę zastąpiły satynowane bawełny, organtyny i jedwabie. Materiały te nadały strojom lekkości i zwiewności oraz podkreśliły kobiecość krojów – zarówno dopasowanych, podkreślających sylwetkę, jak i luźnych, łagodnie ją opływających.

Idealnym uzupełnieniem prostych acz efektownych krojów okazała się biżuteria Danki Czapnik: ażurowo delikatna, pełna koloru i migocząca blaskiem. Choć formy są okazałe, miękkości i wyrazu dodają im ornamentowe zdobienia oraz użycie bursztynu w połączeniu z naturalnymi kamieniami kolorowymi: kryształem górskim, rubinami, cytrynami, kwarcami dymnymi, perłami oraz diamentami zamkniętymi w srebrnych oprawach.

Pokaz miał swoją premierę na Gali Mody i Bursztynu Amberif 2013 w Gdańsku.