plzh-CNenetdelvltnorues

Tradycją stał się już pokaz mody wieńczący święto ulicy Mariackiej. Bruk tej pięknej uliczki stał się wybiegiem dla modelek prezentujących kolekcję Temptation Magdaleny Arłukiewicz i Aleksandra Gliwińskiego.

Temptation to kolekcja przestrzennych i architektonicznych ubrań, które nie podkreślają linii ciała i zacierają płeć. Główną inspiracją projektantki był obraz „Kuszenie św. Antoniego” Hieronima Boscha, choć na jej ostateczny kształt miały wpływ także dzieła innych malarzy niderlandzkich z przełomu XIV i XV w. Jana van Eycka, Roberta Campina, a także rysunki Leonarda da Vinci i Piera della Francesci. Wszystkie projekty powstały na bazie litery T, czyli znaku krzyża, będącego symbolem poświęcenia i odkupienia. Symboliczne są także kolory tych strojów: czerwony (piekło), niebieski (szatan) i czarny (pokora). Kolekcja Temptation powstawała przez ponad pół roku; premierę miała na Gali Mody i Bursztynu AMBER LOOK 2013.

Biżuterię do kolekcji strojów Magdaleny Arłukiewicz zaprojektował Aleksander Gliwiński. Jak sam przyznaje, ta kolekcja bardziej niż którakolwiek wcześniejsza zmusiła go do zmiany podejścia do biżuterii i przewartościowania jej funkcji. Odejście od utartych schematów w myśleniu o biżuterii zaowocowało kolekcją ozdób rzeźbiarskich, właściwie obiektów biżuteryjnych, zaskakujących rozmiarami, pomysłowością i misternością wykonania. Powstawała ona w ścisłej współpracy obojga projektantów, stąd idealne dopasowanie i wrażenie nierozerwalnej całości.

Nocna, mroczna sceneria ulicy Mariackiej, średniowieczne stroje, muzyka wygrywana na bębnach i taniec z włóczniami dodatkowo potęgowały efekt.