plzh-CNenetdelvltnorues
Bogdan Zdrojewski i Lucjan Myrta na wystawie jego dzieł

Lucjan Myrta, Paulina Binek i Janusz Kowalski – to bursztynnicy, którzy znaleźli się w gronie 20 laureatów honorowego tytułu Mistrza Rzemiosł Artystycznych. Uroczystość wręczenia dyplomów przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego uświetniła wystawa prac Lucjana Myrty.  

 „Aż trudno uwierzyć, że przez prawie ćwierć wieku artyści-rzemieślnicy nie byli nagradzani. A przecież odgrywają oni ogromną rolę w zachowywaniu pamiątek przeszłości, nadając im drugie życie i przywracając pierwotny blask. Dzięki temu stają się ambasadorami polskiej kultury” – podkreślał minister Bogdan Zdrojewski. W gronie tych ambasadorów znaleźli się także bursztynnicy-rzemieślnicy, docenieni za swoje dokonania artystyczne i najwyższy kunszt warsztatowy, ale także za przekazywanie wiedzy następnym pokoleniom.

Jako pierwszy – i szczególnie zasłużony – dyplom odebrał Lucjan Myrta, znany bursztynnik z 40-letnim stażem pracy, autor imponujących dzieł ze „złota Bałtyku”. Małą próbkę – tylko 14 prac ze zbiorów liczących ponad 500 – jego talentu i warsztatu można było oglądać na okolicznościowej wystawie, gdzie prezentowane były imponujące zdobieniami szkatuły, kunsztowne rzeźby i misternie wykonane obrazy.

Honorowy Tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych otrzymali także Paulina Binek, znana również zagranicą gdańska artystka, która w ubiegłym roku świętowała 25-lecie „pracy z bursztynem”, oraz Karol Kowalski – mistrz złotnictwa, grawerstwa i bursztynnictwa, współtwórca konkursów Bursztyn w Rzemiośle i Złoto i Srebro w Rzemiośle. Na liście laureatów znalazł się również ceniony rzemieślnik-złotnik Paweł Waś, który w swoich pracach chętnie wykorzystuje również bursztyn, wielokrotny laureat konkursów bursztynniczych, m.in. Bursztynowe Rzemiosło 2008 i 2010 oraz Złoto i Srebro w Rzemiośle 2010).

W tym pierwszym po przerwie od 1990 r. nadaniu dyplomów reprezentowane były różne zawody, m.in. złotnik-jubiler, bursztynnik, zegarmistrz, hafciarka, fryzjer, kowal, metaloplastyk, introligator, organomistrz, stolarz, kaletnik, witrażownik i tapicer, a osoby najbardziej zasługujące na ten tytuł zostały wyłonione dzięki współpracy z organizacjami rzemieślniczymi.