plzh-CNenetdelvltnorues
Emilia Jankowska & Marcin Tomaszewski

Inspiracją dla duetu Emilia Jankowska & Marcin Tomaszewski była forma muszli, zapach morza, kolor wody. W strojach przejawiała się ona w lekkości i zwiewności materiałów i krojów, w biżuterii – torebkami wykonanymi z dużych, naturalnych muszli.

To już drugi wspólny pokaz tego duetu – dwa lata temu na Gali Mody i Bursztynu zadebiutowali pokazem „Współczesna Zbroja”, inspirowanym rycerską zbroją płytową z XIV i XV w. Tegoroczny pokaz „Nautilus” był kontynuacją ich niekonwencjonalnych pomysłów – zarówno w sferze ubioru, jak i biżuterii.

Inspiracje kształtem muszli nautilus widoczne były w przestrzennych, ręcznie wykonanych dzianinach oraz konstrukcyjnych formach z bawełny, do zapachu morza zaś nawiązywało zestawienie z delikatnymi, zwiewnymi szyfonami. Całość ożywiały kontrastowe zestawienia materiałów – masywnych dzianin i bawełny z szyfonem oraz biżuterii z oksydowanej miedzi i srebra z torebkami wykonanymi z muszli. Wyposażone w zapięcie z metalu i wyściełane estetyczną podszewką pełniły jednocześnie funkcję atrakcyjnego akcesorium, jak i niekonwencjonalnej ozdoby.

„Zależało mi na tym, by biżuteria nie była przegadana, by uzupełniła strój, nie przytłaczając go wizualnie, a jednocześnie była w tym samym morskim klimacie. Stąd też nawiązania do rafy koralowej, skorupiaków, alg, ukwiałów, a nawet pęcherzyków powietrza. Do tej kolekcji biżuterii podszedłem trochę z przymrużeniem oka, zależało mi, by była niejednoznaczna w odbiorze i trójwymiarowa w formie” – wyjaśnia Marcin Tomaszewski. Oksydowana miedź w połączeniu z naturalnymi kamieniami (w tym również bursztynem) i elementami wykończenia nadała biżuterii surowego charakteru. Była ona projektowana jednocześnie z ubiorami, co zapewniło spójność przekazu.