plzh-CNenetdelvltnorues
Poławianie bursztynu z morza podczas ubiegłorocznych mistrzostw

Około 100 kilogramów drobnego bursztynu znajdą na plażach w Jantarnym, Gdyni, Helu, Krynicy Morskiej, Sztutowie i Jantarze uczestnicy XIII Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

”Tradycją stało się już, że finałowa dziesiątka staje się właścicielem zebranego bursztynu” –powiedział portalowi amber.com.pl przewodniczący komitetu organizacyjnego Ryszard Goliszek. Dodał, że tylko podczas eliminacji w Jantarnym oraz w czasie rundy finałowej zawodnicy poławiają bursztyn z morza oraz poszukują go w kidzinie. „W pozostałych miastach rywalizacja polega jedynie na poszukiwaniu drobnych kawałków bursztynu w kidzinie, czyli organicznych szczątkach wyrzuconych przez fale na brzeg morza” – wyjaśnił.

W tym roku eliminacje do XIII Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu odbędą się w Jantarnym (Rosja, 25.06), Gdyni (2.07), Krynicy Morskiej (3.07), Helu (7.07) i Sztutowie (8.07). W każdym z tych miast w szranki stanie po maksymalnie 100 zawodników, spośród których po trzech najlepszych w kategorii juniorów i seniorów przejdzie do rundy finałowej. Ta została zaplanowana tradycyjnie w miejscowości Jantar w dniach 9-10.07.

Celem odbywającej się od 13 lat imprezy jest przede wszystkim sportowo-rekreacyjna rywalizacja oraz promocja walorów turystycznych Zatoki Gdańskiej i Mierzei Wiślanej – także tych związanych z bursztynem.