plzh-CNenetdelvltnorues
Zrekonstruowany wóz rzymski w Kaliszu

Pod koniec maja zrekonstruowany w Kaliszu wóz kupców rzymskich wyruszy na Słowację, Węgry i Słowenię, gdzie w miastach partnerskich projektu „Wyprawa po bursztyn – Europejski Szlak Kulturowy” będzie elementem promocji szlaku bursztynowego.

Pierwsza na trasie przejazdu wozu będzie miejscowość Martin, gdzie w dniach 2-5 czerwca zaplanowano m.in. wystawę przygotowaną przez Muzeum Ziemi PAN z Warszawy „Magia bursztynu”, która miała swą premierę w ubiegłym roku w czerwcu podczas obchodów święta miasta „Kalisia 18.5”. Będzie ona prezentowała różne zagadnienia związane z powstaniem bursztynu i jego znaczeniem w minionych wiekach. Kolejnym sprawdzonym pomysłem przeniesionym z Kalisza będzie pokaz mody z epoki w połączeniu z biżuterią bursztynową autorstwa sopockiej projektantki Bożeny Kamińskiej. Niejako uzupełnieniem współczesnego wątku będzie prezentacja biżuterii kilkorga trójmiejskich artystów plastyków i projektantów. Dopełnieniem całości ma być happening historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

Kolejne przystanki wozu to w pierwszej połowie lipca węgierska miejscowość Sopron i w drugiej połowie sierpnia słoweńska Ptuj, gdzie w odbędą się podobne imprezy. „Zwieńczeniem naszego dwuletniego projektu będzie Wielki Bursztynowy Festiwal organizowany we współpracy z Ambasadą Polską w Lublanie wraz z Dniem Vipów” – powiedział koordynator projektu Lechosław Ochocki. Te dwa dni zostaną wypełnione atrakcjami, które wcześniej można było zobaczyć w miastach partnerskich projektu, a więc wystawami o tematyce bursztynowej, pokazem mody oraz happeningiem historycznym.

Jak twierdzi Lechosław Ochocki, zakończenie realizacji projektu „Wyprawa po bursztyn – Europejski Trakt Kulturowy” jest przewidywane na październik br.

„Wyprawa po bursztyn” to projekt międzynarodowy realizowany w ramach programu Komisji Europejskiej „Kultura 2007-2013”. To przedsięwzięcie artystyczno badawcze promujące europejskie dziedzictwo kulturowe. W jego ramach, śladami starożytnych kupców, jeździ zrekonstruowany rzymski wóz, łącząc miasta partnerskie projektu: Kalisz, Adrię (Włochy), Sopron (Węgry) i Martin (Słowacja).

Więcej informacji:
Wyprawa po bursztyn
Bursztynowy Szlak