plzh-CNenetdelvltnorues
XXVI Międzynarodowy Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour 2011"

Vojtech Hacecky z CSC Dukla Praga triumfował w XXVI Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour 2011", który w niedzielę 17 kwietnia zakończył się w Kaliszu. Ten sam zawodnik dwa dni wcześniej został zwycięzcą II etapu rozegranego ze startem i metą w Wieluniu. W nagrodę otrzymał bursztynową koszulkę ufundowaną przez Gminę Wieluń.

- Bardzo się cieszę, że kolarze szlakiem bursztynowym zawitali do Wielunia. Reprezentanci z Czech mają u siebie „jantarową stezkę”, która mam nadzieję jeszcze nie raz przywiedzie ich w nasze gościnne strony. Mogę obiecać, że my na pewno wybierzemy się szlakiem bursztynowym na Morawy – mówił podczas dekoracji zwycięzców burmistrz Janusz Antczak.

II etap wyścigu rozpoczął się punktualnie o godz. 13 w piątek, kiedy to z placu Legionów wyruszyła ponad setka kolarzy. Znak chorągiewką do startu dał burmistrz Janusz Antczak.

Trasa wieluńskiego etapu wiodła malowniczymi zakątkami nadwarciańskiego szlaku bursztynowego. Zawodnicy ruszyli w kierunku Rudy, Przycłap a następnie skręcili na Strugi i Łaszew, gdzie musieli pokonać kilka wymagających dobrej kondycji wzniesień. Następnie trasa przecinała Mierzyce, biegła do Kraszkowic, Wierzchlasa i Rudy. Kolarze musieli pokonać ten dystans sześciokrotnie, łącznie 144 km, czyli najdłuższy etap całego wyścigu. Już na pierwszej z sześciu rund od peletonu odjechało trzynastu zawodników, którzy na początku mieli kilkunastosekundową przewagę nad pozostałymi. Najlepszy w tej grupie okazał się właśnie Vojtech Hacecky. Do domu zabrał oprócz żółtej koszulki lidera, specjalną biało-bursztynową z herbem Gminy Wieluń.

Drugie miejsce w klasyfikacji końcowej całego wyścigu zajął Piotr Sztobryn z Bank BGŻ, trzecie Grzegorz Haba z Mostostalu Puławy. W klasyfikacji drużynowej triumfowali kolarze praskiej Dukli, którzy wyprzedzili ekipy Banku BGŻ oraz Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego.