plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztyn w obiektywie Ewy Magnuckiej

Wystawa biżuterii artystycznej Pawła Mądrego i Iwony Jacyszyn-Pawłowskiej oraz fotografii bursztynu Ewy Magnuckiej – to bursztynowe propozycje Galerii Jackiewicz na wieczór pod hasłem „Tajemnice ulicy Mariackiej”

„Srebro, Bursztyn i ... „ – tak brzmi tytuł wystawy współczesnej biżuterii artystycznej. Zobaczymy na niej prace Pawła Mądrego – wyjątkowej urody połączenia różnych kamieni szlachetnych i minerałów ze srebrem. Najważniejszym impulsem do tworzenia jest dla niego zachwyt kamieniami i minerałami, ich kształtem, kolorem i bogactwem, potem przychodzi etap własnych interpretacji i ubierania w użytkową formę jubilerską. „To wielka przygoda” – podsumowuje artysta.

Iwona Jacyszyn-Pawłowska przygotuje na wystawę unikatowe egzemplarze biżuterii, w której w atrakcyjny sposób łączy srebro z bursztynem i kolorowymi akwamarynami – regularnie i własnoręcznie oszlifowanymi. „Szukam ciekawych, niekonwencjonalnych połączeń” – podsumowała projektantka. W jej najnowszej kolekcji znajdziemy m.in. przezroczyste chiolity w kombinacji z naturalnym bursztynem. „Uwielbiam bursztyn. Im dłużej z nim pracuję, tym bardziej mnie on zaskakuje” – powiedziała portalowi amber.com.pl Iwona Jacyszyn-Pawłowska.

Bursztyn jest także bohaterem kolejnej prezentowanej równolegle wystawy zdjęć Ewy Magnuckiej. Autorka utrwaliła w kadrze poławianie bursztynu na Wyspie Sobieszewskiej, sfotografowała także bursztynowe bryłki w ich naturalnym otoczeniu. Bursztyn stał się jej pasją – nie tylko go poławia i fotografuje, ale także spisuje historie zasłyszane od bursztyniarzy oraz promuje wiedzę na jego temat wśród uczniów. W ubiegłym roku kierowana przez nią klasa otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Szkoła na bursztynowym szlaku”, w tym roku znalazła się w gronie laureatów (wyniki zostaną ogłoszone w październiku).

Dopełnieniem wieczoru będzie wystawa prac artystów malarzy tworzących przy ulicy Mariackiej: Magdaleny Heyda-Usarewicz, Romana Usarewicza i Tadeusza Filipajtisa.