plzh-CNenetdelvltnorues
Janusz Antczak wręcza puchar w kolorze bursztynu

Prawie 800 zawodników wystartowało w bursztynowej edycji Bike Maratonu 2010, który odbył się w sobotę 28 sierpnia w Wieluniu. Pogoda nie oszczędzała amatorów jazdy na rowerze, jednak ani błoto, ani padający deszcz nie zniechęcały zapaleńców z całej Polski do walki o laury.

Zawodnicy ścigali się na trzech dystansach: dla początkujących Haro – ok. 25 km, Mega – ok. 60 km, Giga – prawie 90 km. Podczas wieluńskiej edycji Bike Maratonu zostały także rozegrane Mistrzostwa Województwa Łódzkiego oraz Puchar Bankowców.

Trasa wyścigu pokrywała się z historycznym nadwarciańskim szlakiem bursztynowym. Biegła urokliwymi zakątkami Załęczańskiego Park Krajobrazowego, gdzie odkryto archeologiczne dowody na to, że tędy właśnie rzymskie karawany podążały nad Bałtyk po bursztyn.

„Złoto Północy” obecne było na zawodach nie tylko w opowieściach prezesa Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy Bogusława Abramka, ale królowało także na podium: zwycięzcy otrzymywali bowiem puchary w charakterystycznym bursztynowym kolorze. Bursztynu w piaskownicy poszukiwały dzieci, które także miały okazję wziąć udział w wyścigach rowerowych.

”Jestem bardzo szczęśliwy, że ta impreza się odbyła. Liczba uczestników bardzo nas ucieszyła, choć byliśmy gospodarzami Bike Maratonu po raz pierwszy. Naszym celem jest promocja aktywnego wypoczynku a te setki zapaleńców pokazały, że można dobrze bawić się nawet, gdy pada deszcz” – podkreślił wicestarosta Janusz Antczak, jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy. ­

Bike Maraton to największy w Polsce cykl imprez rowerowo-rekreacyjnych dla amatorów aktywnego spędzania czasu. W Wieluniu impreza odbyła się po raz pierwszy. Jej organizator – Grabek Promotion oraz współorganizatorzy: Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy oraz Zasada Group już zapowiadają, że Bike Maraton zawita do Wielunia w przyszłym roku.