plzh-CNenetdelvltnorues
Pokaz obróbki bursztynu dawnymi technikami w wykonaniu Eryka Popkiewicza

Za jedną bursztynową figurkę dwa tysiące lat temu można było kupić niewolnika – wiedzą o tym ci, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach Europejskiego Święta Bursztynu. W tym roku odbędzie się ono po raz czwarty 14 i 15 sierpnia w Konopnicy i Wieluniu.

Impreza ta to nie tylko dobra zabawa z historią w tle, ale również popularyzacja wiedzy na temat przebiegu starożytnego szlaku bursztynowego i jego odnóg, z których jedna wiodła wzdłuż Warty – potwierdzają to liczne wykopaliska archeologiczne. Na ich podstawie tworzona jest grupa rekonstrukcyjna Polskiego Szlaku Bursztynowego, która ma być wizytówką szlaku, niegdyś handlowego, dziś turystycznego. Atrakcją tegorocznego święta będzie prezentacja części grupy. Docelowo ma ona liczyć ponad 50 osób, głównie Celtów oraz plamiona barbarzyńskie.

Europejskie Święto Bursztynu to także doskonała zabawa. Na uczestników czeka wiele atrakcji. Tradycyjną obróbkę bursztynu zaprezentują Eryk Popkiewicz i Zenon Śmigiel. Będą też gry i zabawy z bursztynem oraz wystawa biżuterii. Dzieci poszukają kawałków „złota Północy” nad brzegiem Warty, a dorośli powalczą o sakwę bursztynu w stogu siana.

W Wieluniu już można poczuć atmosferę sprzed dwóch tysięcy lat. Na placu Legionów można podziwiać zrekonstruowany wóz kupiecki z czasów imperium rzymskiego, którym podróżowano nad Bałtyk po bursztyn. Jego autorami są kaliscy rzemieślnicy: Mieczysław i Władysław Machowiczowie.